Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

San Gabriel Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Richard D. Albee620 Jennifer Dr
    Auburn, AL 36830
    Ms. Louise Brady2907 Beaver Av
    Simi Valley, CA 93065
    Mr. Kenneth A. Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Mrs. Donna J. Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Ms. Cathleen Caballero1314 Sundrop Cove
    Round Rock, TX 78665
    Mrs. Laura J. DelfinoPO Box 62
    Browns Valley, CA 95918
    Mrs. Terry M. DePietro659 Casino Dr
    Howell, NJ 07731
    Mrs. Peggy Gutierrez-OteroProgreso 21 #1, Col
    Totolpan, Del Magdalena Contreras
    Mexico 10900
    Mr. James J. Ham3400 North Dr
    Saint Clair Shores, MI 48082
    Mrs. Marianne C. Klinkowski10010 Phar Lap Dr
    Cupertino, CA 95014
    Mr. John S. Lucas1704 Wood Vista Pl
    Round Rock, TX 78665
    Dr. Gareth Morgan-Jones620 Jennifer Dr
    Auburn, AL 36830
    Mr. Richard W. Powell519 W. Ridge Rd
    Palmyra, PA 17078
    Ms. Jan Sutherland32948 Chadlyn Court
    Wildomar, CA 92595

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Donna J. Buxton
    8:00 AM 
     7Black Russian Terrier 2-2-(0-3)
     18Cane Corso 7-6-(2-3)
    9:00 AM 
     15Poodle (Toy) 3-10-(1-1)
     6German Pinscher 2-2-(1-1)
     5Greater Swiss Mountain Dog 0-2-(2-1)
    10:00 AM 
     7Poodle (Miniature) 2-1-(3-1)
     2Akita 1-1
     2Alaskan Malamute 0-1-(0-1)
     15Doberman Pinscher 2-11-(0-2)
    11:00 AM 
     1Dogue De Bordeaux 0-0-(0-1)
     4Anatolian Shepherd 0-4
     2Giant Schnauzer 0-0-(0-2)
     3Great Pyrenees 1-0-(1-1)
     4Schipperke 0-3-(1-0)
     12Poodle (Standard) 2-9-(0-1)
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(0-1)
     1Chesapeake Bay Retriever 0-0-(0-1)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(1-0)
    12:10 PM 
      Lunch
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Peggy Gutierrez-Otero
    8:00 AM 
     2American Staffordshire Terrier 1-0-(1-0)
     7Miniature Bull Terrier 1-2-(1-3)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     5Staffordshire Bull Terriers 1-2-(1-1)
     1Norwich Terrier 0-0-(1-0)
     3Parson Russell Terrier 0-0-(2-1)
     6Rat Terrier 2-3-(1-0)
    9:00 AM 
     3American Hairless Terrier 1-1-(1-0)
     1Border Terrier 0-0-(0-1)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     2Fox Terrier (Smooth) 0-1-(0-1)
     1Fox Terrier (Wire) 0-0-(0-1)
     3Manchester Terrier (Standard) 0-0-(2-1)
     11Miniature Schnauzer 4-2-(3-2)
     3Airedale Terrier 0-1-(0-2)
    10:00 AM 
     1Russell Terriers 0-1
     9West Highland White Terrier 2-4-(2-1)
     15Scottish Terrier 3-7-(5-0)
    11:00 AM 
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     1Lakeland Terrier 0-0-(0-1)
     2Bull Terrier (White) 1-1
     14Soft Coated Wheaten Terrier 3-5-(3-3)
     6Field Spaniel 4-1-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
    8:00 AM 
     5Bulldog 2-2-(1-0)
     14Keeshond 2-5-(4-2)
     9Chow Chow 1-2-(5-1)
    9:05 AM 
     26Boston Terrier 7-9-(6-4)
    10:05 AM 
     43French Bulldog 16-18-(6-3)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     2Tibetan Terrier 0-0-(0-2)
     16Dalmatian 3-6-(4-3)
     2American Eskimos 1-1
     9Bichon Frise 0-7-(0-2)
    1:45 PM 
     2Coton de Tulear 0-1-(1-0)
     3Lhasa Apso 0-2-(0-1)
     2Lowchen 0-0-(2-0)
     2Shiba-Inu 0-1-(1-0)
     6Xoloitzcuintli 1-4-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Richard W. Powell
    8:00 AM 
     28Boxer 5-16-(5-2)
    9:10 AM 
     22Great Dane 6-9-(2-5)
    10:00 AM 
     7Bernese Mountain Dog 2-0-(2-3)
     11Bullmastiff 1-2-(5-3)
     2Nederlandse Kooikerhondjes 1-0-(1-0)
    10:50 AM 
     22Labrador Retriever 5-15-(2-0)
    11:45 AM 
     20Vizsla 7-7-(4-2)
    12:35 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     11Cocker Spaniel (Ascob) 1-5-(3-2)
     8Cocker Spaniel (Black) 1-4-(1-2)
     10Cocker Spaniel (Parti-Color) 3-4-(3-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Richard D. Albee
    8:00 AM 
     9Chihuahua (Long Coat) 1-6-(2-0)
     7Chihuahua (Smooth Coat) 3-2-(1-1)
     2Brussels Griffon 0-1-(0-1)
     7Toy Fox Terrier 4-1-(1-1)
    9:00 AM 
     2Affenpinscher 1-0-(1-0)
     7Havanese 0-5-(1-1)
     15Italian Greyhound 6-4-(1-4)
     2Miniature Pinscher 0-2
    10:00 AM 
     15Whippet 4-5-(4-2)
     10Pekingese 3-6-(1-0)
    11:00 AM 
     7Maltese 1-4-(2-0)
     6Japanese Chin 2-1-(3-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Shih Tzu 0-0-(1-0)
     2Russian Toy 1-1
     7Yorkshire Terrier 3-4
     8Biewer Terrier 3-3-(2-0)
     7Chinese Crested 3-1-(1-2)
     21Papillon 3-13-(2-3)
    Ring No 6
    Judge: Mr. James J. Ham
    8:00 AM 
     9Border Collie 4-2-(2-1)
     8Pug 1-3-(3-1)
    8:15 AM 
     12Pomeranian 2-6-(4-0)
    9:15 AM 
     27Cavalier King Charles Spaniel 9-9-(7-2)
    10:20 AM 
     1American Foxhound 0-0-(1-0)
     11Australian Shepherd 4-6-(0-1)
     4Novice Junior Class
     2Open Junior Class
     4Open Intermediate Class
     4Open Senior Class
    11:20 AM 
      Lunch
    Ring No 6
    Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
    12:05 PM 
     10Basenji 2-3-(4-1)
     5Beagle Thirteen Inches 1-2-(1-1)
     14Beagle Fifteen Inches 3-7-(2-2)
    1:15 PM 
     19Afghan Hound 3-5-(8-3)
     6Borzoi 1-3-(1-1)
     5Harrier 0-3-1VB-(1-0)
     5Ibizan Hound 1-4
     5Norwegian Elkhound 2-2-(0-1)
    Ring No 7
    Judge: Mr. John S. Lucas
    8:00 AM 
     18Rottweiler 3-9-(4-2)
     2Neapolitan Mastiff 1-1
     4Mastiff 0-0-(1-3)
     3ST. Bernard 2-1
    9:00 AM 
     48Golden Retriever 10-32-(4-2)
    11:00 AM 
     4Newfoundland 1-2-(1-0)
     2Samoyed 0-0-(2-0)
     11Siberian Husky 3-5-(1-2)
     4Standard Schnauzer 1-2-(1-0)
     3English Setter 1-2
    12 Noon 
     10Irish Setter 3-4-(2-1)
    12:25 PM 
      Lunch
    Ring No 7
    Judge: Ms. Louise Brady
    1:15 PM 
     11Weimaraner 4-1-(3-3)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Jan Sutherland
    8:00 AM 
     4Welsh Springer Spaniel 2-1-(1-0)
     20Flat-Coated Retriever 4-8-(4-4)
    9:00 AM 
     1German Wirehaired Pointer 1-0
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     5Brittany 2-1-(2-0)
     4German Shorthaired Pointer 1-3
     15English Springer Spaniel 1-8-(3-2)
    10:00 AM 
     18English Cocker Spaniel 5-7-(4-2)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Marianne C. Klinkowski
    11:00 AM 
     15Chinese Shar-Pei 7-3-(2-3)
    11:40 AM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
    8:00 AM 
     26Rhodesian Ridgeback 6-10-(6-4)
    9:05 AM 
     10Basset Hound 2-3-(3-2)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     2Cirneco dell Etna 0-2
     5Redbone Coonhound 1-4
     5Saluki 1-3-(1-0)
    10:00 AM 
     13Dachshund (Longhaired) 8-2-(1-2)
     13Dachshund (Smooth) 6-4-(2-1)
    11:00 AM 
     5Dachshund (Wirehaired) 0-2-(1-2)
     4Irish Wolfhound 2-2
    11:20 AM 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Terry M. DePietro
    1:50 PM 
     21German Shepherd Dog 6-11-(1-3)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Terry M. DePietro
    8:00 AM 
     5Australian Cattle Dog 0-4-(1-0)
     4Beauceron 1-3
     3Belgian Tervuren 2-0-(0-1)
     2Berger Picard 1-1
     12Bouvier Des Flandres 0-5-(3-4)
    9:00 AM 
     1Swedish Vallhund 0-1
     2Spanish Water Dog 1-1
     3Polish Lowland Sheepdog 0-2-(1-0)
     2Puli 1-0-(1-0)
     1Bearded Collie 0-0-(0-1)
     1Briard 0-0-(1-0)
     12Cardigan Welsh Corgi 3-3-(2-4)
    9:50 AM 
     25Pembroke Welsh Corgi 9-9-(4-3)
    10:50 AM 
     10Collie (Rough) 3-5-(2-0)
     7Collie (Smooth) 2-1-(3-1)
     9Shetland Sheepdog 6-1-(2-0)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     9Old English Sheepdog 2-5-(2-0)
     4Miniature American Shepherd 1-3
     19Pointer 6-7-1VD-1VB-(2-2)
    Ring No 11
    Judge: Ms. Cathleen Caballero
    Ring Steward: Arun Casuba
    Ring Steward: Kathy Bisset
    Ring Steward: Sandra Willis
    8:00 AM 
     17Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
     1Obedience-Preferred Utility
    (Starting number 0895 )
    9:10 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    9:30 AM 
     2Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    9:40 AM 
     17Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Laura J. Delfino
    Ring Steward: Jason Malooly
    Ring Steward: Patty Kohn
    Ring Steward: Gail Katz
    8:00 AM 
     8Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    8:50 AM 
     5Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     3Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    9:50 AM 
     3Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     4Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    10:55 AM 
     14Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    11:55 AM 
     15Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
     19Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     6Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     3Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     5Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    BEST ADULT WESTERN COSTUME IN SHOW CONTEST & BEST KIDS WESTERN COSTUME IN SHOW
    To be held in Ring 1 at 2:15 pm

    The Groups will be judged in the following order.
    Any change in this order will be announced at the show.
    Variety Groups at 2:30 PM in Ring 1-2
    NonSporting Mr. Ham
    Working Mrs. DePietro
    Herding Mrs. DePietro
    Toys Mr. Powell
    Hounds Mrs. Gutierrez-Otero
    Terriers Mrs. Gutierrez-Otero
    SportingMr. Buxton
    Best In Show Mrs. Klinkowski

    NOHS Groups at 3 pm in Rings 5-6
    NonSporting Mr. Buxton
    Working Mr. Buxton
    Herding Mrs. Buxton
    Toys Mr. Albee
    Hounds Dr. Morgan-Jones
    Terriers Mr. Ham
    Sporting Mr. Albee
    BISOH Mr. Powell

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held 30 minutes prior to the published start of Group Judging. The briefing location will be posted at the Superintendents Table.
    Spectators are welcome to attend.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club Rules and Regulations, the following judge change is being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Klinkowski will judge Chinese Shar Pei in place of Mr. Ham, and Best in Show in place of Mrs. Buxton.
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club Rules and Regulations, the following judge change is being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Buxton will judge Chesapeake Bay Retrievers, Nova Scotia Duck Tolling Retrievers, Wirehaired Vizslas in place of Mr. Powell.
    Mrs. Gutierrez-Otero will judge Field Spaniels in place of Mr. Powell.
    Ms. Sutherland will judge German Shorhaired Pointers, Gordon Setters, English Cocker Spaniels, English Springer Spaniels in place of Mr. Powell.

    2022 BOSTON TERRIER EXHIBITORS LUNCH AND RAFFLE
    Our lunch and raffle will be held on Saturday (the day after specialty) at the motorhome

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher29:00 AM5
    Afghan Hound191:15 PM6
    Airedale Terrier39:00 AM2
    Akita210:00 AM1
    Alaskan Malamute210:00 AM1
    American Eskimos212:35 PM3
    American Foxhound110:20 AM6
    American Hairless Terrier39:00 AM2
    American Staffordshire Terrier28:00 AM2
    Anatolian Shepherd411:00 AM1
    Australian Cattle Dog58:00 AM10
    Australian Shepherd1110:20 AM6
    Basenji1012:05 PM6
    Basset Hound109:05 AM9
    Beagle Thirteen Inches512:05 PM6
    Beagle Fifteen Inches1412:05 PM6
    Bearded Collie19:00 AM10
    Beauceron48:00 AM10
    Beginner Novice A49:50 AM12
    Beginner Novice B39:50 AM12
    Belgian Tervuren38:00 AM10
    Berger Picard28:00 AM10
    Bernese Mountain Dog710:00 AM4
    Bichon Frise912:35 PM3
    Biewer Terrier812:15 PM5
    Black Russian Terrier78:00 AM1
    Border Collie98:00 AM6
    Border Terrier19:00 AM2
    Borzoi61:15 PM6
    Boston Terrier269:05 AM3
    Bouvier Des Flandres128:00 AM10
    Boxer288:00 AM4
    Briard19:00 AM10
    Brittany59:00 AM8
    Brussels Griffon28:00 AM5
    Bull Terrier (White)211:00 AM2
    Bulldog58:00 AM3
    Bullmastiff1110:00 AM4
    Cairn Terrier19:00 AM2
    Cane Corso188:00 AM1
    Cardigan Welsh Corgi129:00 AM10
    Cavalier King Charles Spaniel279:15 AM6
    Chesapeake Bay Retriever111:00 AM1
    Chihuahua (Long Coat)98:00 AM5
    Chihuahua (Smooth Coat)78:00 AM5
    Chinese Crested712:15 PM5
    Chinese Shar-Pei1511:00 AM8
    Chow Chow98:00 AM3
    Cirneco dell Etna29:05 AM9
    Cocker Spaniel (Ascob)111:20 PM4
    Cocker Spaniel (Black)81:20 PM4
    Cocker Spaniel (Parti-Color)111:20 PM4
    Collie (Rough)1010:50 AM10
    Collie (Smooth)710:50 AM10
    Coton de Tulear21:45 PM3
    Dachshund (Longhaired)1310:00 AM9
    Dachshund (Smooth)1310:00 AM9
    Dachshund (Wirehaired)511:00 AM9
    Dalmatian1612:35 PM3
    Doberman Pinscher1510:00 AM1
    Dogue De Bordeaux111:00 AM1
    English Cocker Spaniel1810:00 AM8
    English Setter311:00 AM7
    English Springer Spaniel159:00 AM8
    Field Spaniel611:00 AM2
    Flat-Coated Retriever208:00 AM8
    Fox Terrier (Smooth)29:00 AM2
    Fox Terrier (Wire)19:00 AM2
    French Bulldog4310:05 AM3
    German Pinscher69:00 AM1
    German Shepherd Dog211:50 PM9
    German Shorthaired Pointer49:00 AM8
    German Wirehaired Pointer19:00 AM8
    Giant Schnauzer211:00 AM1
    Golden Retriever489:00 AM7
    Gordon Setter19:00 AM8
    Great Dane229:10 AM4
    Great Pyrenees311:00 AM1
    Greater Swiss Mountain Dog59:00 AM1
    Harrier51:15 PM6
    Havanese79:00 AM5
    Ibizan Hound51:15 PM6
    Irish Setter1012 Noon7
    Irish Terrier18:00 AM2
    Irish Wolfhound411:00 AM9
    Italian Greyhound159:00 AM5
    Japanese Chin611:00 AM5
    Keeshond148:00 AM3
    Labrador Retriever2210:50 AM4
    Lakeland Terrier111:00 AM2
    Lhasa Apso31:45 PM3
    Lowchen21:45 PM3
    Maltese711:00 AM5
    Manchester Terrier (Standard)39:00 AM2
    Mastiff48:00 AM7
    Miniature American Shepherd412:35 PM10
    Miniature Bull Terrier78:00 AM2
    Miniature Pinscher29:00 AM5
    Miniature Schnauzer119:00 AM2
    Neapolitan Mastiff28:00 AM7
    Nederlandse Kooikerhondjes210:00 AM4
    Newfoundland411:00 AM7
    Norwegian Elkhound51:15 PM6
    Norwich Terrier18:00 AM2
    Novice Junior Class410:20 AM6
    Novice Class A58:50 AM12
    Novice Class B88:00 AM12
    Novice Graduate19:40 AM11
    Old English Sheepdog912:35 PM10
    Open Junior Class210:20 AM6
    Open Class A59:40 AM11
    Open Class B179:40 AM11
    Open Graduate29:30 AM11
    Open Intermediate Class410:20 AM6
    Open Senior Class410:20 AM6
    Papillon2112:15 PM5
    Parson Russell Terrier38:00 AM2
    Pekingese1010:00 AM5
    Pembroke Welsh Corgi259:50 AM10
    Petit Basset Griffon Vendeens19:05 AM9
    Pointer1912:35 PM10
    Polish Lowland Sheepdog39:00 AM10
    Pomeranian128:15 AM6
    Poodle (Miniature)710:00 AM1
    Poodle (Standard)1211:00 AM1
    Poodle (Toy)159:00 AM1
    Preferred Novice38:50 AM12
    Preferred Utility18:00 AM11
    Pug88:00 AM6
    Puli29:00 AM10
    Rally Novice A511:55 AM12
    Rally Novice B311:55 AM12
    Rally Intermediate611:55 AM12
    Rally Advanced B1911:55 AM12
    Rally Excellent A111:55 AM12
    Rally Excellent B1511:55 AM12
    Rally Master1410:55 AM12
    Rat Terrier68:00 AM2
    Redbone Coonhound59:05 AM9
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)211:00 AM1
    Rhodesian Ridgeback268:00 AM9
    Rottweiler188:00 AM7
    Russell Terriers110:00 AM2
    Russian Toy212:15 PM5
    Saluki59:05 AM9
    Samoyed211:00 AM7
    Schipperke411:00 AM1
    Scottish Terrier1510:00 AM2
    Shetland Sheepdog910:50 AM10
    Shiba-Inu21:45 PM3
    Shih Tzu112:15 PM5
    Siberian Husky1111:00 AM7
    Soft Coated Wheaten Terrier1411:00 AM2
    Spanish Water Dog29:00 AM10
    ST. Bernard38:00 AM7
    Staffordshire Bull Terriers58:00 AM2
    Standard Schnauzer411:00 AM7
    Swedish Vallhund19:00 AM10
    Tibetan Terrier212:35 PM3
    Toy Fox Terrier78:00 AM5
    Utility Class B178:00 AM11
    Versatility Class19:20 AM11
    Vizsla2011:45 AM4
    Weimaraner111:15 PM7
    Welsh Springer Spaniel48:00 AM8
    Welsh Terrier111:00 AM2
    West Highland White Terrier910:00 AM2
    Whippet1510:00 AM5
    Wirehaired Vizsla111:00 AM1
    Xoloitzcuintli61:45 PM3
    Yorkshire Terrier712:15 PM5


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved