Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Ventura Co. Dog Fanciers Assoc

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Gayle M. DenmanPO Box 71160
    Salt Lake City, UT 84171
    Ms. Grace M. Fritz18135 Mission Rd
    Stilwell, KS 66085
    Mr. Timothy S. Robbins5900 Bayway Dr
    Baytown, TX 77520
    Mr. William C. Stebbins1002 Nw Tuscany Dr
    Port St Lucie, FL 34986
    Mr. Robert L. Vandiver128 Fox Trace
    Simpsonville, SC 29680
    Mr. Zell Von Pohlman87330 Haven Rd
    , Yulee FL
    Mr. Jerry M. Watson130 Carrington St
    Savannah, TN 38372

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Timothy S. Robbins
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     5Pug 1-1-(3-0)
     4Affenpinscher 2-1-(1-0)
     10Chihuahua (Long Coat) 4-3-(2-1)
     7Japanese Chin 1-3-(1-2)
    9:00 AM 
     1Havanese 0-0-(1-0)
     1Pomeranian 0-1
     5Poodle (Toy) 1-2-(1-1)
     7Pekingese 2-3-(2-0)
     3Chihuahua (Smooth Coat) 1-1-(1-0)
     7Chinese Crested 1-3-(2-1)
    10:00 AM 
     1Maltese 1-0
     1Shih Tzu 0-1
     15Italian Greyhound 7-5-(1-2)
     8Dalmatian 1-5-(2-0)
    11:00 AM 
     2Yorkshire Terrier 0-2
     11Papillon 3-6-(2-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     23Cavalier King Charles Spaniel 6-9-(3-5)
     2Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     1Open Junior Class
     1Open Intermediate Class
     5Open Senior Class
    Ring No 2
    Judge: Mr. Zell Von Pohlman
    Ring Steward: Doris Bandoian
    9:00 AM 
     30French Bulldog 7-15-(5-3)
    10:10 AM 
     9Bulldog 3-5-(1-0)
     3Chinese Shar-Pei 1-1-(1-0)
     4Keeshond 0-1-(1-2)
     8Bichon Frise 1-4-(2-1)
    11:10 AM 
     1Lhasa Apso 0-1
     1Shiba-Inu 0-1
     3Poodle (Miniature) 1-2
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     1Belgian Malinois 0-0-(1-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     12Australian Shepherd 4-7-(0-1)
     7Poodle (Standard) 3-3-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Jerry M. Watson
    Ring Steward: Verla Loomis Randall
    8:00 AM 
     4Australian Cattle Dog 0-2-(1-1)
     8Cardigan Welsh Corgi 2-3-(1-2)
     10Pembroke Welsh Corgi 3-4-(2-1)
     4Border Collie 1-1-(1-1)
    9:00 AM 
     1Bergamasco Sheepdog 0-0-(0-1)
     10Bouvier Des Flandres 3-3-(2-2)
     1Norwegian Buhund 0-0-(0-1)
     1Puli 0-0-(0-1)
    9:30 AM 
     7Basset Hound 1-3-(1-2)
     2Basenji 1-0-(1-0)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(0-1)
     3Beagle Fifteen Inches 1-2
     8Dachshund (Longhaired) 1-4-(3-0)
     3Dachshund (Smooth) 1-2
    10:30 AM 
     2Cirneco dell Etna 1-0-(1-0)
     3Greyhound 0-1-(0-2)
     1Harrier 0-0-(1-0)
     3Irish Wolfhound 1-2
     1Norwegian Elkhound 1-0
     3Saluki 2-1
    11:05 AM 
     8Collie (Rough) 4-3-(1-0)
     6Collie (Smooth) 2-3-(1-0)
     10Miniature American Shepherd 0-6-(2-2)
    12 Noon 
     4Old English Sheepdog 0-1-(2-1)
     5Shetland Sheepdog 3-2
    Ring No 4
    Judge: Ms. Grace M. Fritz
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     4Manchester Terrier (Standard) 1-0-(1-2)
     1Black and Tan Coonhound 1-0
     6Borzoi 1-3-(1-1)
     12Rhodesian Ridgeback 5-2-(4-1)
    8:55 AM 
     5Whippet 2-2-(0-1)
     9Soft Coated Wheaten Terrier 4-1-(2-2)
     2Staffordshire Bull Terriers 0-1-(0-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     6Miniature Bull Terrier 1-1-(1-3)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(0-1)
    9:55 AM 
     10Border Terrier 1-4-(3-2)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-1
     2Norwich Terrier 1-1
     5Russell Terriers 2-1-(1-1)
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     1West Highland White Terrier 1-0
    10:45 AM 
     1Airedale Terrier 0-1
     8Afghan Hound 3-2-(2-1)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-0-(1-0)
     3Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-2)
    11:15 AM 
     27Scottish Terrier 6-12-(7-2)
    Ring No 5
    Judge: Mr. William C. Stebbins
    Ring Steward: John Kunipo
    8:00 AM 
     24Boxer 8-10-(2-4)
    9:00 AM 
     19Siberian Husky 10-7-(2-0)
     6Great Pyrenees 1-4-(1-0)
    10:00 AM 
     3Bullmastiff 0-3
     4Cane Corso 1-2-(1-0)
     6Doberman Pinscher 1-4-(1-0)
     2German Pinscher 1-0-(1-0)
     2Greater Swiss Mountain Dog 0-1-(1-0)
     6Mastiff 3-2-(0-1)
     2Neapolitan Mastiff 1-1
    11:00 AM 
     2Alaskan Malamute 0-1-(1-0)
     1Bernese Mountain Dog 0-0-(1-0)
     1Black Russian Terrier 0-1
     3Giant Schnauzer 2-1
     5Newfoundland 0-3-(2-0)
     2Portuguese Water Dog 1-1
     1Rottweiler 0-0-(0-1)
     5Samoyed 0-2-(2-1)
     3Tibetan Mastiff 2-0-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Robert L. Vandiver
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:00 AM 
     2Weimaraner 0-1-(1-0)
     2Wirehaired Vizsla 0-1-(0-1)
     12Vizsla 3-4-(2-3)
     7Labrador Retriever 4-2-(0-1)
     2Pointer 1-0-(0-1)
    9:00 AM 
     10Brittany 3-5-(1-1)
     4Nederlandse Kooikerhondjes 3-0-(1-0)
     2German Shorthaired Pointer 1-0-(0-1)
     7English Springer Spaniel 1-4-(2-0)
     2Welsh Springer Spaniel 2-0
    10:00 AM 
     1Flat-Coated Retriever 0-0-(0-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     16Golden Retriever 7-6-(2-1)
    10:45 AM 
     2Irish Setter 0-0-(2-0)
     12English Cocker Spaniel 3-3-(5-1)

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Bred by group will start at 1 pm in ring 5. Judges TBA
    Herding
    Toys
    NonSporting
    Working
    Sporting
    Terriers
    Hounds
    BBXIS
    NOHS Groups will start at 1:30 pm in Rings 3-4
    Herding Mr. VonPohlman
    Toys Mr. VonPohlman
    NonSporting Mr. Vandiver
    Working Ms. Fritz
    Sporting Ms. Fritz
    Terriers Mr. Robbins
    Hounds Mr. Robbins
    BISOH Mr. Robbins
    Variety Groups will start at 2 pm in Rings 1-2
    Herding Mr. Watson
    Toys Mr. Robbins
    NonSporting Mr. VonPohlman
    Working Mr. Stebbins
    Sporting Mr.Vandiver
    Terriers Ms. Fritz
    Hounds Mr. Watson
    Best In Show Mrs. Denman
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    Note: There were no judge changes at the time of this printing.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher48:00 AM1
    Afghan Hound810:45 AM4
    Airedale Terrier110:45 AM4
    Alaskan Malamute211:00 AM5
    American Staffordshire Terrier18:55 AM4
    Australian Cattle Dog48:00 AM3
    Australian Shepherd1212:15 PM2
    Basenji29:30 AM3
    Basset Hound79:30 AM3
    Beagle Thirteen Inches19:30 AM3
    Beagle Fifteen Inches39:30 AM3
    Belgian Malinois111:10 AM2
    Bergamasco Sheepdog19:00 AM3
    Bernese Mountain Dog111:00 AM5
    Bichon Frise810:10 AM2
    Black and Tan Coonhound18:00 AM4
    Black Russian Terrier111:00 AM5
    Border Collie48:00 AM3
    Border Terrier109:55 AM4
    Borzoi68:00 AM4
    Bouvier Des Flandres109:00 AM3
    Boxer248:00 AM5
    Brittany109:00 AM6
    Bulldog910:10 AM2
    Bullmastiff310:00 AM5
    Cane Corso410:00 AM5
    Cardigan Welsh Corgi88:00 AM3
    Cavalier King Charles Spaniel2312:15 PM1
    Chihuahua (Long Coat)108:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)39:00 AM1
    Chinese Crested79:00 AM1
    Chinese Shar-Pei310:10 AM2
    Cirneco dell Etna210:30 AM3
    Cocker Spaniel (Black)110:45 AM4
    Cocker Spaniel (Parti-Color)310:45 AM4
    Collie (Rough)811:05 AM3
    Collie (Smooth)611:05 AM3
    Dachshund (Longhaired)89:30 AM3
    Dachshund (Smooth)39:30 AM3
    Dalmatian810:00 AM1
    Doberman Pinscher610:00 AM5
    English Cocker Spaniel1210:45 AM6
    English Springer Spaniel79:00 AM6
    Flat-Coated Retriever110:00 AM6
    Fox Terrier (Smooth)19:55 AM4
    French Bulldog309:00 AM2
    German Pinscher210:00 AM5
    German Shorthaired Pointer29:00 AM6
    Giant Schnauzer311:00 AM5
    Golden Retriever1610:00 AM6
    Gordon Setter110:00 AM6
    Great Pyrenees69:00 AM5
    Greater Swiss Mountain Dog210:00 AM5
    Greyhound310:30 AM3
    Harrier110:30 AM3
    Havanese19:00 AM1
    Irish Setter210:45 AM6
    Irish Terrier18:55 AM4
    Irish Wolfhound310:30 AM3
    Italian Greyhound1510:00 AM1
    Japanese Chin78:00 AM1
    Keeshond410:10 AM2
    Labrador Retriever78:00 AM6
    Lhasa Apso111:10 AM2
    Maltese110:00 AM1
    Manchester Terrier (Standard)48:00 AM4
    Mastiff610:00 AM5
    Miniature American Shepherd1011:05 AM3
    Miniature Bull Terrier68:55 AM4
    Neapolitan Mastiff210:00 AM5
    Nederlandse Kooikerhondjes49:00 AM6
    Newfoundland511:00 AM5
    Norwegian Buhund19:00 AM3
    Norwegian Elkhound110:30 AM3
    Norwich Terrier29:55 AM4
    Novice Junior Class212:15 PM1
    Novice Intermediate Class112:15 PM1
    Novice Senior Class112:15 PM1
    Old English Sheepdog412 Noon3
    Open Junior Class112:15 PM1
    Open Intermediate Class112:15 PM1
    Open Senior Class512:15 PM1
    Papillon1111:00 AM1
    Pekingese79:00 AM1
    Pembroke Welsh Corgi108:00 AM3
    Pointer28:00 AM6
    Pomeranian19:00 AM1
    Poodle (Miniature)311:10 AM2
    Poodle (Standard)712:15 PM2
    Poodle (Toy)59:00 AM1
    Portuguese Water Dog211:00 AM5
    Pug58:00 AM1
    Puli19:00 AM3
    Rhodesian Ridgeback128:00 AM4
    Rottweiler111:00 AM5
    Russell Terriers59:55 AM4
    Saluki310:30 AM3
    Samoyed511:00 AM5
    Scottish Terrier2711:15 AM4
    Shetland Sheepdog512 Noon3
    Shiba-Inu111:10 AM2
    Shih Tzu110:00 AM1
    Siberian Husky199:00 AM5
    Soft Coated Wheaten Terrier98:55 AM4
    Staffordshire Bull Terriers28:55 AM4
    Tibetan Mastiff311:00 AM5
    Tibetan Terrier111:10 AM2
    Vizsla128:00 AM6
    Weimaraner28:00 AM6
    Welsh Springer Spaniel29:00 AM6
    Welsh Terrier19:55 AM4
    West Highland White Terrier19:55 AM4
    Whippet58:55 AM4
    Wirehaired Vizsla28:00 AM6
    Yorkshire Terrier211:00 AM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved