Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Lompoc Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

  • Top

    List of Judges

    Mr. David A. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Carolyn I. Alexander164 Pine Canyon Rd
    Corral de Tierra, CA 93908
    Mrs. Valerie J. Brown415 Monterey Dr.
    Pasco, WA 99301
    Mrs. Lora Cox1467 Pashote Court
    Milpitas, CA 95035
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton St
    Cerritos, CA 90703
    Mr. Jon Titus Steele2162 Maca Vista Dr
    Indian River, MI 49749
    Mr. Donavon Thompson4132 Auburn Blvd
    Sacramento, CA 95841

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Donavon Thompson
    9:00 AM 
     4Basset Hound 1-2-(1-0)
     1Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-0)
     3Cirneco dell Etna 0-2-(1-0)
     13Whippet 4-5-(1-3)
     3Chinese Shar-Pei 2-0-(1-0)
    10:00 AM 
     47Saluki 14-14-1VB-(9-9)
    11:55 AM 
      Lunch
    12:40 PM 
     8Rhodesian Ridgeback 4-3-(0-1)
     1Bloodhound 0-1
     9Borzoi 1-4-(2-2)
     2Greyhound 0-0-(1-1)
     3Norwegian Elkhound 0-0-(0-3)
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     5Basenji 2-2-(1-0)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Valerie J. Brown
    9:00 AM 
     7Vizsla 3-2-(1-1)
     2Weimaraner 0-0-(1-1)
     2Wirehaired Vizsla 0-2
     6Spinone Italiano 2-4
     4Pointer 0-1-(1-2)
     3German Shorthaired Pointer 0-0-(2-1)
     2German Wirehaired Pointer 1-0-(0-1)
    10:00 AM 
     1Barbet 0-1
     8Brittany 3-4-(1-0)
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     2Flat-Coated Retriever 0-1-(1-0)
     14Golden Retriever 5-7-(1-1)
    11:00 AM 
     4English Setter 1-1-(2-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     2Irish Setter 1-0-(1-0)
     2Lagotto Romagnolo 1-0-(1-0)
     3Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-1-(1-0)
    11:30 AM 
     3Airedale Terrier 0-1-(2-0)
     1Bull Terrier (Colored) 1-0
     1Bull Terrier (White) 0-1
     2Miniature Bull Terrier 0-1-(0-1)
     11American Hairless Terrier 3-6-(0-2)
     5Border Terrier 1-1-(1-2)
     1Norfolk Terrier 0-0-(1-0)
     2Parson Russell Terrier 0-0-(1-1)
     3Russell Terriers 2-0-(0-1)
    12:40 PM 
      Lunch
    1:25 PM 
     15English Springer Spaniel 6-7-(1-1)
     11English Cocker Spaniel 3-3-(4-1)
    Ring No 3
    Judge: Mr. David A. Alexander
    9:00 AM 
     12Australian Shepherd 3-7-(2-0)
    9:30 AM 
     26French Bulldog 13-9-(3-1)
    10:30 AM 
     6Bulldog 2-2-(1-1)
     7Keeshond 2-3-(2-0)
     2Chow Chow 0-0-(1-1)
     2Boston Terrier 0-1-(0-1)
     2Lhasa Apso 0-1-(1-0)
     3Shiba-Inu 0-1-(2-0)
    11:20 AM 
     1Finnish Spitz 0-1
     14Dalmatian 5-6-(1-2)
     2Tibetan Terrier 0-0-(1-1)
     5Bichon Frise 0-3-(1-1)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     10Bouvier Des Flandres 2-4-(2-2)
     10German Shepherd Dog 5-4-(0-1)
     2Swedish Vallhund 1-0-(1-0)
    1:45 PM 
     5Old English Sheepdog 4-0-(1-0)
     8Collie (Rough) 2-4-(1-1)
     3Collie (Smooth) 0-2-(1-0)
     1Australian Cattle Dog 0-0-(1-0)
     1Bearded Collie 0-0-(1-0)
     1Belgian Malinois 1-0
     3Belgian Sheepdog 0-2-(1-0)
     4Belgian Tervuren 1-2-(0-1)
    2:45 PM 
     1Berger Picard 0-1
     3Border Collie 1-2
     3Briard 0-0-(2-1)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Puli 0-1-(1-0)
     4Cardigan Welsh Corgi 1-2-(0-1)
     7Miniature American Shepherd 3-3-(0-1)
     3Pembroke Welsh Corgi 2-1
     8Shetland Sheepdog 1-6-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Jon Titus Steele
    9:00 AM 
     2Pug 0-2
     1Affenpinscher 1-0
     7Brussels Griffon 2-4-(0-1)
     9Chinese Crested 3-4-(1-1)
     7Italian Greyhound 3-2-(1-1)
    10:05 AM 
     2Japanese Chin 0-2
     13Chihuahua (Long Coat) 3-6-(2-2)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 1-2-(1-1)
     4Pekingese 3-0-(1-0)
    11:00 AM 
     8Papillon 3-3-(2-0)
     17Cavalier King Charles Spaniel 8-5-(2-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1English Toy Spaniel (KC&R) 1-0
     6Poodle (Toy) 1-3-(1-1)
     9Havanese 2-5-(2-0)
     11Pomeranian 3-6-(2-0)
    1:45 PM 
     7Poodle (Miniature) 2-3-(0-2)
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     5Toy Fox Terrier 1-2-(1-1)
     5Maltese 1-4
     3Poodle (Standard) 1-2
     1Novice Junior Class
     1Open Junior Class
     4Open Intermediate Class
     3Open Senior Class
    Ring No 5
    Judge: Mr. Donavon Thompson
    1:50 PM 
     5Irish Wolfhound 0-4-(1-0)
     16Afghan Hound 2-4-(6-4)
     1Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-0)
     2Beagle Fifteen Inches 1-0-(0-1)
     3Dachshund (Smooth) 0-1-(2-0)
     6Dachshund (Longhaired) 1-1-(1-3)
     3Dachshund (Wirehaired) 2-0-(0-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Carolyn I. Alexander
    9:00 AM 
     11Labrador Retriever 7-3-(0-1)
     9Boxer 3-4-(1-1)
     5Doberman Pinscher 2-1-(0-2)
    10:00 AM 
     4Bullmastiff 0-2-(1-0)
     8Great Pyrenees 3-4-(1-0)
     1Bernese Mountain Dog 0-1
     1Black Russian Terrier 0-0-(1-0)
     12Cane Corso 6-5-(1-0)
    11:00 AM 
     1Dogo Argentino 0-1
     1Rottweiler 0-1
     1ST. Bernard 1-0
     12Greater Swiss Mountain Dog 4-6-(1-1)
     9Mastiff 2-5-(0-2)
    12 Noon 
     10Siberian Husky 1-4-(4-0)
     2Standard Schnauzer 0-0-(1-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     2Akita 1-1
     2Alaskan Malamute 1-0-(1-0)
     3Dogue De Bordeaux 1-1-(1-0)
     8Great Dane 2-2-(3-1)
     2Newfoundland 2-0
     6Samoyed 3-2-(1-0)
    2:15 PM 
     1West Highland White Terrier 0-0-(0-1)
     1Australian Terrier 1-0
     2Cairn Terrier 0-1-(0-1)
     6Fox Terrier (Smooth) 3-3
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     3Lakeland Terrier 1-1-(0-1)
     2Miniature Schnauzer 0-1-(1-0)
     1Scottish Terrier 1-0
     2Soft Coated Wheaten Terrier 2-0
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Lora Cox
    9:00 AM 
     9Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    9:35 AM 
     12Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    10:30 AM 
     11Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    11:25 AM 
     1Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    11:35 AM 
     9Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     2Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
     10Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     1Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 8
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    9:00 AM 
     13Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
     1Obedience-Preferred Utility
    (Starting number 0895 )
    11:00 AM 
     3Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    11:20 AM 
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
    11:30 AM 
     16Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     6Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Variety Group Judging will start at 2:45 pm in combined Rings 1 and 2.
    Sporting Mrs. Brown
    NonSporting Mrs. Alexander
    Toys Mr.Steele*
    Working Mrs. Alexander
    Hounds Mr. Steele
    Terriers Mr. Alexander
    Herding Mr. Alexander*
    Best In Show Mr. Thompson

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:30 AM the morning of the show.

    JUDGE CHANGE
    Under American Kennel Club rules, Obedience Regulations Ch. ! Sec 28 Load Balancing the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular trial judging.
    Mrs. Cox will judge Obedience Novice B, Beginner Novice A, Beginner Novice B in place of Mr. Margolis.

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher19:00 AM4
    Afghan Hound161:50 PM5
    Airedale Terrier311:30 AM2
    Akita21:15 PM6
    Alaskan Malamute21:15 PM6
    American Hairless Terrier1111:30 AM2
    Australian Cattle Dog11:45 PM3
    Australian Shepherd129:00 AM3
    Australian Terrier12:15 PM6
    Barbet110:00 AM2
    Basenji512:40 PM1
    Basset Hound49:00 AM1
    Beagle Thirteen Inches11:50 PM5
    Beagle Fifteen Inches21:50 PM5
    Bearded Collie11:45 PM3
    Beginner Novice A111:35 AM7
    Beginner Novice B411:35 AM7
    Belgian Malinois11:45 PM3
    Belgian Sheepdog31:45 PM3
    Belgian Tervuren41:45 PM3
    Berger Picard12:45 PM3
    Bernese Mountain Dog110:00 AM6
    Bichon Frise511:20 AM3
    Black Russian Terrier110:00 AM6
    Bloodhound112:40 PM1
    Border Collie32:45 PM3
    Border Terrier511:30 AM2
    Borzoi912:40 PM1
    Boston Terrier210:30 AM3
    Bouvier Des Flandres1012:55 PM3
    Boxer99:00 AM6
    Briard32:45 PM3
    Brittany810:00 AM2
    Brussels Griffon79:00 AM4
    Bull Terrier (Colored)111:30 AM2
    Bull Terrier (White)111:30 AM2
    Bulldog610:30 AM3
    Bullmastiff410:00 AM6
    Cairn Terrier22:15 PM6
    Cane Corso1210:00 AM6
    Cardigan Welsh Corgi42:45 PM3
    Cavalier King Charles Spaniel1711:00 AM4
    Chihuahua (Long Coat)1310:05 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)510:05 AM4
    Chinese Crested99:00 AM4
    Chinese Shar-Pei39:00 AM1
    Chow Chow210:30 AM3
    Cirneco dell Etna39:00 AM1
    Collie (Rough)81:45 PM3
    Collie (Smooth)31:45 PM3
    Dachshund (Longhaired)61:50 PM5
    Dachshund (Smooth)31:50 PM5
    Dachshund (Wirehaired)31:50 PM5
    Dalmatian1411:20 AM3
    Doberman Pinscher59:00 AM6
    Dogo Argentino111:00 AM6
    Dogue De Bordeaux31:15 PM6
    English Cocker Spaniel111:25 PM2
    English Setter411:00 AM2
    English Springer Spaniel151:25 PM2
    English Toy Spaniel (KC&R)112:45 PM4
    Finnish Spitz111:20 AM3
    Flat-Coated Retriever210:00 AM2
    Fox Terrier (Smooth)62:15 PM6
    French Bulldog269:30 AM3
    German Shepherd Dog1012:55 PM3
    German Shorthaired Pointer39:00 AM2
    German Wirehaired Pointer29:00 AM2
    Golden Retriever1410:00 AM2
    Gordon Setter111:00 AM2
    Grand Basset Griffon Vendeen19:00 AM1
    Great Dane81:15 PM6
    Great Pyrenees810:00 AM6
    Greater Swiss Mountain Dog1211:00 AM6
    Greyhound212:40 PM1
    Havanese912:45 PM4
    Ibizan Hound112:40 PM1
    Irish Setter211:00 AM2
    Irish Terrier12:15 PM6
    Irish Wolfhound51:50 PM5
    Italian Greyhound79:00 AM4
    Japanese Chin210:05 AM4
    Keeshond710:30 AM3
    Labrador Retriever119:00 AM6
    Lagotto Romagnolo211:00 AM2
    Lakeland Terrier32:15 PM6
    Lhasa Apso210:30 AM3
    Maltese51:45 PM4
    Mastiff911:00 AM6
    Miniature American Shepherd72:45 PM3
    Miniature Bull Terrier211:30 AM2
    Miniature Schnauzer22:15 PM6
    Nederlandse Kooikerhondjes110:00 AM2
    Newfoundland21:15 PM6
    Norfolk Terrier111:30 AM2
    Norwegian Elkhound312:40 PM1
    Novice Junior Class11:45 PM4
    Novice Class B1011:35 AM7
    Old English Sheepdog51:45 PM3
    Open Junior Class11:45 PM4
    Open Class A611:30 AM8
    Open Class B1611:30 AM8
    Open Intermediate Class41:45 PM4
    Open Senior Class31:45 PM4
    Papillon811:00 AM4
    Parson Russell Terrier211:30 AM2
    Pekingese410:05 AM4
    Pembroke Welsh Corgi32:45 PM3
    Pointer49:00 AM2
    Polish Lowland Sheepdog12:45 PM3
    Pomeranian1112:45 PM4
    Poodle (Miniature)71:45 PM4
    Poodle (Standard)31:45 PM4
    Poodle (Toy)612:45 PM4
    Preferred Utility19:00 AM8
    Pug29:00 AM4
    Puli22:45 PM3
    Rally Novice A211:35 AM7
    Rally Novice B911:35 AM7
    Rally Intermediate111:25 AM7
    Rally Advanced A210:30 AM7
    Rally Advanced B1110:30 AM7
    Rally Excellent A29:35 AM7
    Rally Excellent B129:35 AM7
    Rally Master99:00 AM7
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)311:00 AM2
    Rhodesian Ridgeback812:40 PM1
    Rottweiler111:00 AM6
    Russell Terriers311:30 AM2
    Saluki4710:00 AM1
    Samoyed61:15 PM6
    Scottish Terrier12:15 PM6
    Shetland Sheepdog82:45 PM3
    Shiba-Inu310:30 AM3
    Siberian Husky1012 Noon6
    Silky Terrier11:45 PM4
    Soft Coated Wheaten Terrier22:15 PM6
    Spinone Italiano69:00 AM2
    ST. Bernard111:00 AM6
    Standard Schnauzer212 Noon6
    Swedish Vallhund212:55 PM3
    Tibetan Terrier211:20 AM3
    Toy Fox Terrier51:45 PM4
    Utility Class A311:00 AM8
    Utility Class B139:00 AM8
    Versatility Class111:20 AM8
    Vizsla79:00 AM2
    Weimaraner29:00 AM2
    West Highland White Terrier12:15 PM6
    Whippet139:00 AM1
    Wirehaired Vizsla29:00 AM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved