Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Yuma Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Ms. Kalen M. Dumke Voogt360 ACR 3077
    Show Low, AZ 85901
    Ms. Grace M. Fritz14386 Leavenworth Rd
    Basehor, KS 66007
    Dr. Eric Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mrs. Joan Luna Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mr. Sidney L. Marx2312 N Hibbert Cir
    Mesa, AZ 85201
    Ms. Jean Nelson12382 FM 114
    Avery, TX 75554
    Ms. Lori L. Nelson31838 N. 52nd St
    Cave Creek, AZ 85331
    Ms. Jan N. Paulk781 Stagecoach Circle
    Santa Fe, NM 87501
    Mr. John P. Wade299 Steptoe Lane
    Washoe Valley, NV 89704

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. John P. Wade
    Ring Steward: Arlene Blouch
    8:00 AM 
     4Pug 1-1-(1-1)
     9Toy Fox Terrier 4-4-(0-1)
     9Affenpinscher 0-4-(3-2)
     3Japanese Chin 0-0-(3-0)
    9:00 AM 
     2Italian Greyhound 0-0-(1-1)
     23Papillon 6-12-(4-1)
    10:00 AM 
     5Chihuahua (Long Coat) 1-1-(1-2)
     6Chihuahua (Smooth Coat) 2-2-(1-1)
     2Biewer Terrier 0-1-(0-1)
     12Chinese Crested 5-3-(2-2)
    11:00 AM 
     9Yorkshire Terrier 2-6-(0-1)
     11Havanese 2-6-(2-1)
     6Miniature Pinscher 2-3-(0-1)
    12 Noon 
     1English Cocker Spaniel 1-0
     5English Springer Spaniel 1-2-(1-0)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     3Shih Tzu 1-2
     22Cavalier King Charles Spaniel 10-3-(4-5)
    2:00 PM 
     1Maltese 0-1
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     15Pomeranian 2-7-(5-1)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Grace M. Fritz
    Ring Steward: Andrea Kelly
    8:00 AM 
     36French Bulldog 10-15-(7-4)
    9:30 AM 
     1Chow Chow 0-1
     8Chinese Shar-Pei 4-2-(0-2)
     12Bulldog 4-6-(1-1)
    10:20 AM 
     12Dalmatian 3-3-(4-2)
    10:50 AM 
     3Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     4Open Junior Class
     4Open Intermediate Class
     9Open Senior Class
    Ring No 3
    Judge: Ms. Jean Nelson
    Ring Steward: Tracy Isaacson
    10:00 AM 
     12Poodle (Toy) 4-7-(1-0)
     3Shiba-Inu 0-1-(2-0)
     2Coton de Tulear 1-0-(1-0)
     7Xoloitzcuintli 1-5-(1-0)
    11:00 AM 
     5Bichon Frise 0-3-(1-1)
     10Boston Terrier 1-5-(3-1)
     10Poodle (Miniature) 5-3-(1-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     2Keeshond 0-0-(2-0)
     1Lhasa Apso 0-0-(0-1)
     1Lowchen 0-0-(1-0)
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     9Poodle (Standard) 4-4-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Sidney L. Marx
    Ring Steward: Eileen Loudermilch
    9:00 AM 
     5Staffordshire Bull Terriers 1-2-(1-1)
     8American Staffordshire Terrier 3-3-(1-1)
     3Miniature Bull Terrier 2-0-(0-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     2Kerry Blue Terrier 1-1
     3Manchester Terrier (Standard) 0-0-(2-1)
     3Manchester Terrier (Toy) 0-1-(1-1)
    10:00 AM 
     1Australian Terrier 0-0-(1-0)
     7Border Terrier 1-3-(1-2)
     1Cesky Terrier 0-0-(1-0)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(0-1)
     5Miniature Schnauzer 1-1-(2-1)
     2Norwich Terrier 1-0-(1-0)
     6Parson Russell Terrier 0-3-(2-1)
     2Scottish Terrier 1-0-(1-0)
    11:00 AM 
     2West Highland White Terrier 0-1-(1-0)
     10Russell Terriers 6-3-(1-0)
     8Rat Terrier 2-5-(1-0)
     1Bull Terrier (White) 1-0
     1Bedlington Terrier 0-0-(1-0)
     4Airedale Terrier 1-2-(0-1)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Jan N. Paulk
    Ring Steward: Arlene Amundson
    8:00 AM 
     18Boxer 5-9-(4-0)
     7Anatolian Shepherd 1-1-(1-4)
    9:00 AM 
     7Akita 1-2-(1-3)
     2Alaskan Malamute 0-0-(2-0)
     4Bernese Mountain Dog 2-1-(0-1)
     4Bullmastiff 2-2
     10Cane Corso 4-3-(1-2)
    10:00 AM 
     8Weimaraner 2-1-(3-2)
     41Golden Retriever 14-23-(3-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     18Labrador Retriever 7-9-(2-0)
     2Pointer 0-0-(2-0)
     4German Shorthaired Pointer 0-1-(1-2)
    1:45 PM 
     1Brittany 1-0
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(0-1)
     11Flat-Coated Retriever 1-4-(3-3)
     15Vizsla 4-7-(2-2)
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-1)
    Ring No 6
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Wendy Lee Margon
    8:00 AM 
     13Mastiff 4-5-(1-3)
     11Rottweiler 3-4-(3-1)
    9:00 AM 
     2Neapolitan Mastiff 0-1-(1-0)
     23Great Dane 6-9-(5-3)
    10:00 AM 
     25Doberman Pinscher 4-14-(2-5)
    11:00 AM 
     8Samoyed 1-4-(2-1)
     2Great Pyrenees 1-0-(1-0)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
     1Newfoundland 0-0-(0-1)
     6Portuguese Water Dog 2-2-(1-0)
     2Giant Schnauzer 0-0-(0-2)
     1Siberian Husky 0-0-(1-0)
     6Standard Schnauzer 0-1-(3-2)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
    Ring Steward: Deborah Motley
    8:00 AM 
     6Cardigan Welsh Corgi 0-3-(1-2)
     14Miniature American Shepherd 2-7-(3-2)
     2Australian Cattle Dog 1-1
     3Belgian Tervuren 1-1-(1-0)
    9:00 AM 
     11Pembroke Welsh Corgi 2-6-(3-0)
     9Australian Shepherd 4-3-(1-1)
     4Border Collie 0-2-(1-1)
    10:00 AM 
     2Bearded Collie 1-0-(0-1)
     1Beauceron 0-1
     1Belgian Malinois 0-0-(1-0)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Berger Picard 0-1-(1-0)
     2Briard 1-0-(1-0)
     2Collie (Smooth) 0-0-(2-0)
     15German Shepherd Dog 2-9-(1-3)
    11:00 AM 
     1Puli 0-0-(1-0)
     11Bouvier Des Flandres 1-3-(2-4)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     2Clumber Spaniel 0-1-(1-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     4English Setter 1-2-(0-1)
     10Irish Setter 2-4-1VB-(3-0)
    1:00 PM 
     7Old English Sheepdog 0-5-(1-1)
     8Collie (Rough) 1-5-(2-0)
     3Polish Lowland Sheepdog 0-2-(1-0)
     21Shetland Sheepdog 5-11-(3-1)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Lori L. Nelson
    Ring Steward: Shellie Pyle
    8:00 AM 
     31Rhodesian Ridgeback 10-10-(7-4)
    9:15 AM 
     7Basenji 0-2-(3-2)
     6Bloodhound 1-2-(3-0)
     5Irish Wolfhound 2-2-(0-1)
    10:00 AM 
     17Dachshund (Longhaired) 3-6-(6-2)
     8Dachshund (Smooth) 1-3-(2-2)
    11:00 AM 
     5Dachshund (Wirehaired) 0-3-(0-2)
     1Portuguese Podengo Pequeno 1-0
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     8Cirneco dell Etna 2-4-(0-2)
     3Beagle Thirteen Inches 1-1-(0-1)
     7Beagle Fifteen Inches 1-3-(0-3)
    12 Noon 
     7Afghan Hound 1-2-(1-3)
     6Scottish Deerhound 0-4-(1-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     4Basset Hound 1-0-(1-2)
     16Whippet 2-10-(3-1)
     8Borzoi 1-4-(2-1)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     8Saluki 3-3-(2-0)
     7Ibizan Hound 1-4-(0-2)
     2Greyhound 0-0-(0-2)

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.

    Variety Group Judging will start at 2:15 pm in Rings 3-4
    NonSporting Ms. Fritz
    Herding Mrs. Liebes
    Working Mrs. Liebes
    Toys Mr. Wade
    Terriers Mr. Marx
    Hounds Ms. Voogt
    Sporting Ms. Lori Nelson*
    Best In Show Ms. Jean Nelson

    NOHS Group Judging immeidately following each regular variety group in Rings 1-2.
    NonSporting Mr. Marx
    HerdingDr. Liebes
    Working Ms. Lori Nelson
    Toys Ms.Lori Nelson
    Terriers Ms. Lori Nelson
    Hounds Dr. Liebes
    Sporting Ms. Fritz
    BISOH Dr. Liebes
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    JUDGE CHANGE - Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Marx will judge Airedale Terrier, American Staffordshire Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Bull Terrier (White), Cesky Terrier, Fox Terrier (Smooth), Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Manchester Terrier (Standard), Miniature Bull Terrier, Miniature Schnauzer, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Rat Terrier, Russell Terrier, Scottish Terrier, Staffordshire Bull Terrier, West Highland White Terrier, Manchester Terrier (Toy) in place of Mr. Jenkins.

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher98:00 AM1
    Afghan Hound712 Noon8
    Airedale Terrier411:00 AM4
    Akita79:00 AM5
    Alaskan Malamute29:00 AM5
    American Staffordshire Terrier89:00 AM4
    Anatolian Shepherd78:00 AM5
    Australian Cattle Dog28:00 AM7
    Australian Shepherd99:00 AM7
    Australian Terrier110:00 AM4
    Basenji79:15 AM8
    Basset Hound41:15 PM8
    Beagle Thirteen Inches311:00 AM8
    Beagle Fifteen Inches711:00 AM8
    Bearded Collie210:00 AM7
    Beauceron110:00 AM7
    Bedlington Terrier111:00 AM4
    Belgian Malinois110:00 AM7
    Belgian Sheepdog110:00 AM7
    Belgian Tervuren38:00 AM7
    Berger Picard210:00 AM7
    Bernese Mountain Dog49:00 AM5
    Bichon Frise511:00 AM3
    Biewer Terrier210:00 AM1
    Bloodhound69:15 AM8
    Border Collie49:00 AM7
    Border Terrier710:00 AM4
    Borzoi81:15 PM8
    Boston Terrier1011:00 AM3
    Bouvier Des Flandres1111:00 AM7
    Boxer188:00 AM5
    Briard210:00 AM7
    Brittany11:45 PM5
    Bull Terrier (White)111:00 AM4
    Bulldog129:30 AM2
    Bullmastiff49:00 AM5
    Cane Corso109:00 AM5
    Cardigan Welsh Corgi68:00 AM7
    Cavalier King Charles Spaniel221:00 PM1
    Cesky Terrier110:00 AM4
    Chihuahua (Long Coat)510:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)610:00 AM1
    Chinese Crested1210:00 AM1
    Chinese Shar-Pei89:30 AM2
    Chow Chow19:30 AM2
    Cirneco dell Etna811:00 AM8
    Clumber Spaniel212:15 PM7
    Collie (Rough)81:00 PM7
    Collie (Smooth)210:00 AM7
    Coton de Tulear210:00 AM3
    Dachshund (Longhaired)1710:00 AM8
    Dachshund (Smooth)810:00 AM8
    Dachshund (Wirehaired)511:00 AM8
    Dalmatian1210:20 AM2
    Doberman Pinscher2510:00 AM6
    English Cocker Spaniel112 Noon1
    English Setter412:15 PM7
    English Springer Spaniel512 Noon1
    Flat-Coated Retriever111:45 PM5
    Fox Terrier (Smooth)110:00 AM4
    French Bulldog368:00 AM2
    German Shepherd Dog1510:00 AM7
    German Shorthaired Pointer412:45 PM5
    German Wirehaired Pointer11:45 PM5
    Giant Schnauzer211:00 AM6
    Golden Retriever4110:00 AM5
    Gordon Setter112:15 PM7
    Great Dane239:00 AM6
    Great Pyrenees211:00 AM6
    Greater Swiss Mountain Dog111:00 AM6
    Greyhound21:15 PM8
    Havanese1111:00 AM1
    Ibizan Hound71:15 PM8
    Irish Setter1012:15 PM7
    Irish Terrier19:00 AM4
    Irish Wolfhound59:15 AM8
    Italian Greyhound29:00 AM1
    Japanese Chin38:00 AM1
    Keeshond212:45 PM3
    Kerry Blue Terrier29:00 AM4
    Labrador Retriever1812:45 PM5
    Lhasa Apso112:45 PM3
    Lowchen112:45 PM3
    Maltese12:00 PM1
    Manchester Terrier (Standard)39:00 AM4
    Manchester Terrier (Toy)39:00 AM4
    Mastiff138:00 AM6
    Miniature American Shepherd148:00 AM7
    Miniature Bull Terrier39:00 AM4
    Miniature Pinscher611:00 AM1
    Miniature Schnauzer510:00 AM4
    Neapolitan Mastiff29:00 AM6
    Nederlandse Kooikerhondjes11:45 PM5
    Newfoundland111:00 AM6
    Norwegian Elkhound11:15 PM8
    Norwich Terrier210:00 AM4
    Novice Junior Class310:50 AM2
    Novice Intermediate Class110:50 AM2
    Old English Sheepdog71:00 PM7
    Open Junior Class410:50 AM2
    Open Intermediate Class410:50 AM2
    Open Senior Class910:50 AM2
    Papillon239:00 AM1
    Parson Russell Terrier610:00 AM4
    Pekingese12:00 PM1
    Pembroke Welsh Corgi119:00 AM7
    Petit Basset Griffon Vendeens111:00 AM8
    Pointer212:45 PM5
    Polish Lowland Sheepdog31:00 PM7
    Pomeranian152:00 PM1
    Poodle (Miniature)1011:00 AM3
    Poodle (Standard)912:45 PM3
    Poodle (Toy)1210:00 AM3
    Portuguese Podengo Pequeno111:00 AM8
    Portuguese Water Dog611:00 AM6
    Pug48:00 AM1
    Puli111:00 AM7
    Rat Terrier811:00 AM4
    Rhodesian Ridgeback318:00 AM8
    Rottweiler118:00 AM6
    Russell Terriers1011:00 AM4
    Saluki81:15 PM8
    Samoyed811:00 AM6
    Scottish Deerhound612 Noon8
    Scottish Terrier210:00 AM4
    Shetland Sheepdog211:00 PM7
    Shiba-Inu310:00 AM3
    Shih Tzu31:00 PM1
    Siberian Husky111:00 AM6
    Staffordshire Bull Terriers59:00 AM4
    Standard Schnauzer611:00 AM6
    Tibetan Terrier112:45 PM3
    Toy Fox Terrier98:00 AM1
    Vizsla151:45 PM5
    Weimaraner810:00 AM5
    West Highland White Terrier211:00 AM4
    Whippet161:15 PM8
    Wirehaired Pointing Griffon21:45 PM5
    Xoloitzcuintli710:00 AM3
    Yorkshire Terrier911:00 AM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved