Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Imperial Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Ms. Grace M. Fritz14386 Leavenworth Rd
    Basehor, KS 66007
    Dr. Eric Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mrs. Joan Luna Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Ms. Elizabeth "Lani" McKennon1014 N. Catalina St
    Burbank, CA 91505
    Ms. Jean Nelson12382 FM 114
    Avery, TX 75554
    Ms. Jan N. Paulk781 Stagecoach Circle
    Santa Fe, NM 87501
    Mr. John P. Wade299 Steptoe Lane
    Washoe Valley, NV 89704

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
    Ring Steward: Arlene Blouch
    8:00 AM 
     2Japanese Chin 0-0-(2-0)
     4Pug 1-1-(1-1)
     6Chihuahua (Long Coat) 2-2-(1-1)
     3Chihuahua (Smooth Coat) 0-1-(1-1)
     9Affenpinscher 0-4-(3-2)
    9:00 AM 
     16Papillon 5-7-(3-1)
     9Toy Fox Terrier 3-4-(1-1)
    10:00 AM 
     1Maltese 0-1
     1English Toy Spaniel (KC&R) 0-1
     2Italian Greyhound 0-0-(1-1)
     9Havanese 2-4-(2-1)
     8Yorkshire Terrier 2-5-(0-1)
    11:00 AM 
     5Chinese Crested 1-1-(1-2)
     19Cavalier King Charles Spaniel 9-3-(4-3)
     3Shih Tzu 1-2
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     2Biewer Terrier 0-1-(0-1)
     15Pomeranian 2-7-(5-1)
     4Miniature Pinscher 1-2-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Elizabeth "Lani" McKennon
    Ring Steward: Andrea Kelly
    8:00 AM 
     3Bulldog 2-1
     6Chinese Shar-Pei 3-2-(0-1)
     1Chow Chow 0-1
     2Keeshond 0-0-(2-0)
     3Shiba-Inu 0-1-(2-0)
    8:40 AM 
     27French Bulldog 6-11-(6-4)
    9:45 AM 
     12Poodle (Toy) 4-7-(1-0)
     12Dalmatian 2-3-(5-2)
    10:45 AM 
     8Poodle (Miniature) 5-1-(1-1)
     1Lhasa Apso 0-0-(0-1)
     1Lowchen 0-0-(1-0)
     1Coton de Tulear 0-0-(1-0)
     5Bichon Frise 0-3-(1-1)
     9Boston Terrier 1-5-(3-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     8Poodle (Standard) 4-3-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Jean Nelson
    Ring Steward: Tracy Isaacson
    8:00 AM 
     4Staffordshire Bull Terriers 1-1-(1-1)
     3American Staffordshire Terrier 1-1-(1-0)
     2Miniature Bull Terrier 1-0-(0-1)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     2Kerry Blue Terrier 1-1
     3Manchester Terrier (Standard) 0-0-(2-1)
     3Manchester Terrier (Toy) 0-1-(1-1)
     8Russell Terriers 5-2-(1-0)
    9:00 AM 
     1Australian Terrier 0-0-(1-0)
     1Cesky Terrier 0-0-(1-0)
     1Rat Terrier 0-1
     7Border Terrier 1-3-(1-2)
     3Fox Terrier (Smooth) 1-0-(1-1)
     5Miniature Schnauzer 1-1-(2-1)
     8Parson Russell Terrier 1-4-(2-1)
    10:00 AM 
     2Norwich Terrier 1-0-(1-0)
     2Scottish Terrier 1-0-(1-0)
     2West Highland White Terrier 0-1-(1-0)
     1Bull Terrier (White) 1-0
     4Airedale Terrier 1-2-(0-1)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Grace M. Fritz
    Ring Steward: Arlene Amundson
    8:00 AM 
     17Labrador Retriever 6-9-(2-0)
    8:45 AM 
     1Brittany 1-0
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     4German Shorthaired Pointer 0-1-(1-2)
     2German Wirehaired Pointer 1-0-(0-1)
     11Flat-Coated Retriever 1-4-(3-3)
    9:30 AM 
     40Golden Retriever 14-22-(3-1)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Jean Nelson
    11:00 AM 
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     2English Springer Spaniel 1-1
     1English Cocker Spaniel 1-0
     1Pointer 0-0-(1-0)
     15Vizsla 4-7-(2-2)
     7Weimaraner 2-0-(3-2)
    12 Noon 
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(1-1)
     4English Setter 1-2-(0-1)
     6Irish Setter 1-3-(1-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Jan N. Paulk
    Ring Steward: Wendy Lee Margon
    8:00 AM 
     21Great Dane 4-8-(6-3)
     4Portuguese Water Dog 1-1-(1-0)
    9:00 AM 
     8Mastiff 3-2-(1-2)
     7Rottweiler 0-2-(4-1)
     6Standard Schnauzer 0-1-(3-2)
     1Great Pyrenees 1-0
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-0-(1-0)
    10:00 AM 
     11Samoyed 1-5-(3-2)
    10:30 AM 
     1Neapolitan Mastiff 0-0-(1-0)
     1Newfoundland 0-0-(0-1)
     1Siberian Husky 0-0-(1-0)
     22Doberman Pinscher 4-12-(1-5)
    Ring No 7
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Deborah Motley
    8:00 AM 
     7Australian Shepherd 3-2-(1-1)
     1Australian Cattle Dog 1-0
     15German Shepherd Dog 2-9-(1-3)
     3Belgian Tervuren 1-1-(1-0)
    9:00 AM 
     6Collie (Rough) 1-3-(2-0)
     2Collie (Smooth) 0-0-(2-0)
     1Belgian Malinois 0-0-(1-0)
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Berger Picard 0-1-(1-0)
     4Border Collie 0-2-(1-1)
     2Briard 1-0-(1-0)
     8Miniature American Shepherd 0-5-(2-1)
    10:00 AM 
     6Old English Sheepdog 0-5-(1-0)
     10Pembroke Welsh Corgi 2-5-(3-0)
     10Bouvier Des Flandres 1-3-(2-3)
    11:05 AM 
     2Bearded Collie 1-0-(0-1)
     3Polish Lowland Sheepdog 0-2-(1-0)
     1Puli 0-0-(1-0)
     3Cardigan Welsh Corgi 0-2-(0-1)
     19Shetland Sheepdog 4-10-(3-1)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     1Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     4Open Junior Class
     5Open Intermediate Class
     7Open Senior Class
    Ring No 8
    Judge: Mr. John P. Wade
    Ring Steward: Shellie Pyle
    8:00 AM 
     26Rhodesian Ridgeback 10-7-(7-2)
    9:00 AM 
     8Basenji 1-2-(3-2)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     1Portuguese Podengo Pequeno 1-0
     2Beagle Fifteen Inches 0-0-(0-2)
     8Dachshund (Longhaired) 1-2-(3-2)
     4Dachshund (Smooth) 0-0-(2-2)
    10:00 AM 
     3Dachshund (Wirehaired) 0-1-(0-2)
     6Ibizan Hound 1-3-(0-2)
     3Afghan Hound 0-0-(1-2)
     1Azawakh 0-1
     6Bloodhound 1-2-(3-0)
     6Borzoi 1-2-(2-1)
    11:00 AM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     5Irish Wolfhound 2-2-(0-1)
     5Scottish Deerhound 0-4-(0-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     4Basset Hound 1-0-(1-2)
     8Cirneco dell Etna 2-4-(0-2)
     15Whippet 3-9-(2-1)
     4Akita 1-2-(1-0)
     2Alaskan Malamute 0-0-(2-0)
     7Anatolian Shepherd 1-1-(1-4)
     4Bernese Mountain Dog 2-1-(0-1)
     9Cane Corso 4-2-(1-2)
     2Bullmastiff 0-2
     16Boxer 4-9-(3-0)

    Top

    Additional Information & Notices

    MONDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show.

    Variety Group Judging will start at 1 pm in Rings 3-4
    NonSporting Ms. McKennon
    Terriers Ms. Jean Nelson
    Hounds Dr. Liebes
    Toys Mrs.Liebes
    Sporting Ms. Jean Nelson
    Working Dr. Liebes
    Herding Dr. Liebes
    Best In Show Ms. Fritz

    Bred by Group Judging immeidately following each regular variety group in Rings 1-2
    NonSporting Mrs. Liebes
    Terriers Ms. Fritz
    Hounds Ms. Lori Nelson
    Toys Ms. McKennon
    Sporting Ms. Fritz
    Working Ms. Paulk
    Herding Ms. Wade
    BBX In Show Mr. Wade
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    JUDGE CHANGE - Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Ms. McKennon will judge Poodles (Toy), Bichon Frise, Boston Terrier, Bulldog, Chinese Shar-Pei, Chow Chow, Coton de Tulear, Dalmatian, French Bulldog, Keeshond, Lhasa Apso, Lowchen, Poodle (Miniature), Poodle (Standard), Shiba-Inu, Tibetan Terrier in place of Mr. Jenkins.
    Ms. Fritz will judge Bred by Sporting in place of Mr. Wade

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher98:00 AM1
    Afghan Hound310:00 AM8
    Airedale Terrier410:00 AM4
    Akita412:15 PM8
    Alaskan Malamute212:15 PM8
    American Staffordshire Terrier38:00 AM4
    Anatolian Shepherd712:15 PM8
    Australian Cattle Dog18:00 AM7
    Australian Shepherd78:00 AM7
    Australian Terrier19:00 AM4
    Azawakh110:00 AM8
    Basenji89:00 AM8
    Basset Hound412:15 PM8
    Beagle Fifteen Inches29:00 AM8
    Bearded Collie211:05 AM7
    Belgian Malinois19:00 AM7
    Belgian Sheepdog19:00 AM7
    Belgian Tervuren38:00 AM7
    Berger Picard29:00 AM7
    Bernese Mountain Dog412:15 PM8
    Bichon Frise510:45 AM2
    Biewer Terrier212:45 PM1
    Bloodhound610:00 AM8
    Border Collie49:00 AM7
    Border Terrier79:00 AM4
    Borzoi610:00 AM8
    Boston Terrier910:45 AM2
    Bouvier Des Flandres1010:00 AM7
    Boxer1612:15 PM8
    Briard29:00 AM7
    Brittany18:45 AM5
    Bull Terrier (White)110:00 AM4
    Bulldog38:00 AM2
    Bullmastiff212:15 PM8
    Cane Corso912:15 PM8
    Cardigan Welsh Corgi311:05 AM7
    Cavalier King Charles Spaniel1911:00 AM1
    Cesky Terrier19:00 AM4
    Chihuahua (Long Coat)68:00 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)38:00 AM1
    Chinese Crested511:00 AM1
    Chinese Shar-Pei68:00 AM2
    Chow Chow18:00 AM2
    Cirneco dell Etna812:15 PM8
    Clumber Spaniel111:00 AM5
    Collie (Rough)69:00 AM7
    Collie (Smooth)29:00 AM7
    Coton de Tulear110:45 AM2
    Dachshund (Longhaired)89:00 AM8
    Dachshund (Smooth)49:00 AM8
    Dachshund (Wirehaired)310:00 AM8
    Dalmatian129:45 AM2
    Doberman Pinscher2210:30 AM6
    English Cocker Spaniel111:00 AM5
    English Setter412 Noon5
    English Springer Spaniel211:00 AM5
    English Toy Spaniel (KC&R)110:00 AM1
    Flat-Coated Retriever118:45 AM5
    Fox Terrier (Smooth)39:00 AM4
    French Bulldog278:40 AM2
    German Shepherd Dog158:00 AM7
    German Shorthaired Pointer48:45 AM5
    German Wirehaired Pointer28:45 AM5
    Giant Schnauzer19:00 AM6
    Golden Retriever409:30 AM5
    Gordon Setter112 Noon5
    Great Dane218:00 AM6
    Great Pyrenees19:00 AM6
    Greater Swiss Mountain Dog19:00 AM6
    Havanese910:00 AM1
    Ibizan Hound610:00 AM8
    Irish Setter612 Noon5
    Irish Terrier18:00 AM4
    Irish Wolfhound511:00 AM8
    Italian Greyhound210:00 AM1
    Japanese Chin28:00 AM1
    Keeshond28:00 AM2
    Kerry Blue Terrier28:00 AM4
    Labrador Retriever178:00 AM5
    Lhasa Apso110:45 AM2
    Lowchen110:45 AM2
    Maltese110:00 AM1
    Manchester Terrier (Standard)38:00 AM4
    Manchester Terrier (Toy)38:00 AM4
    Mastiff89:00 AM6
    Miniature American Shepherd89:00 AM7
    Miniature Bull Terrier28:00 AM4
    Miniature Pinscher412:45 PM1
    Miniature Schnauzer59:00 AM4
    Neapolitan Mastiff110:30 AM6
    Nederlandse Kooikerhondjes18:45 AM5
    Newfoundland110:30 AM6
    Norwegian Elkhound111:00 AM8
    Norwich Terrier210:00 AM4
    Novice Intermediate Class11:00 PM7
    Novice Senior Class11:00 PM7
    Old English Sheepdog610:00 AM7
    Open Junior Class41:00 PM7
    Open Intermediate Class51:00 PM7
    Open Senior Class71:00 PM7
    Papillon169:00 AM1
    Parson Russell Terrier89:00 AM4
    Pembroke Welsh Corgi1010:00 AM7
    Petit Basset Griffon Vendeens19:00 AM8
    Pointer111:00 AM5
    Polish Lowland Sheepdog311:05 AM7
    Pomeranian1512:45 PM1
    Poodle (Miniature)810:45 AM2
    Poodle (Standard)812:30 PM2
    Poodle (Toy)129:45 AM2
    Portuguese Podengo Pequeno19:00 AM8
    Portuguese Water Dog48:00 AM6
    Pug48:00 AM1
    Puli111:05 AM7
    Rat Terrier19:00 AM4
    Rhodesian Ridgeback268:00 AM8
    Rottweiler79:00 AM6
    Russell Terriers88:00 AM4
    Samoyed1110:00 AM6
    Scottish Deerhound511:00 AM8
    Scottish Terrier210:00 AM4
    Shetland Sheepdog1911:05 AM7
    Shiba-Inu38:00 AM2
    Shih Tzu311:00 AM1
    Siberian Husky110:30 AM6
    Staffordshire Bull Terriers48:00 AM4
    Standard Schnauzer69:00 AM6
    Tibetan Terrier112:30 PM2
    Toy Fox Terrier99:00 AM1
    Vizsla1511:00 AM5
    Weimaraner711:00 AM5
    West Highland White Terrier210:00 AM4
    Whippet1512:15 PM8
    Wirehaired Pointing Griffon212 Noon5
    Yorkshire Terrier810:00 AM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved