Ring No 4 Judge: Mr. Richard W. Powell |
Ring Steward: Carol Hamilton |
12:15 PM | |
| 22 | Dachshund (Longhaired) 8-8-(2-4) |
| 22 | Dachshund (Smooth) 3-9-(5-5) |
| 17 | Dachshund (Wirehaired) 4-5-(2-6) |
Ring No 5 Judge: Ms. Laurel Deptuch |
Ring Steward: Daniel Ontiveros |
8:00 AM | |
| 38 | Rhodesian Ridgeback 8-19-(7-4) |
9:30 AM | |
| 10 | Afghan Hound 2-0-(6-2) |
| 6 | Beagle Thirteen Inch 1-2-(2-1) |
| 8 | Beagle Fifteen Inch 1-3-(3-1) |
10:30 AM | |
| 12 | Anatolian Shepherd 0-5-(3-4) |
| 16 | Cane Corso 8-2-(5-1) |
11:30 AM | |
| 1 | Tibetan Mastiff 0-0-(1-0) |
| 4 | Black Russian Terrier 1-0-(1-2) |
| 4 | Dogo Argentino 2-1-(0-1) |
| 4 | Great Pyrenees 1-1-(2-0) |
| 6 | Basset Hound 0-3-(2-1) |
Ring No 6 Judge: Elena Edwards |
6:00 AM | |
Ring No 6 Judge: Mrs. Susan St. John Brown |
Ring Steward: Elena Edwards |
8:00 AM | |
| 2 | Black and Tan Coonhound 1-0-(0-1) |
| 1 | Bloodhound 0-0-(0-1) |
| 10 | Borzoi 4-5-(0-1) |
| 2 | Pharaoh Hound 0-1-(1-0) |
| 6 | Basenji 3-1-(2-0) |
| 2 | Portuguese Podengo Pequeno 0-1-(1-0) |
8:55 AM | |
| 25 | Labrador Retriever 9-7-(6-3) |
9:55 AM | |
| 64 | Golden Retriever 27-25-(9-3) |
12:30 PM | |
| | Lunch |
1:15 PM | |
| 1 | Gordon Setter 1-0 |
| 3 | English Setter 1-0-(1-1) |
| 5 | Pointer 2-0-(1-2) |
| 5 | German Shorthaired Pointer 0-2-(1-2) |
| 6 | Chesapeake Bay Retriever 1-3-(0-2) |
| 17 | Flat-Coated Retriever 5-5-(4-3) |
| 3 | Welsh Springer Spaniel 1-0-(2-0) |
| 2 | Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(0-1) |
Ring No 7 Judge: Mr. Richard W. Powell |
Ring Steward: Marshall "Brigg" Sherman |
8:00 AM | |
| 5 | Weimaraner 0-2-(1-2) |
| 2 | Wirehaired Vizsla 0-1-(0-1) |
| 2 | Nederlandse Kooikerhondjes 0-1-(1-0) |
| 4 | Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 3-0-(0-1) |
| 12 | Bullmastiff 3-1-(4-3) |
9:00 AM | |
| 22 | Great Dane 7-8-(3-4) |
9:50 AM | |
| 13 | Rottweiler 3-5-(5-0) |
| 5 | Irish Setter 1-2-(0-2) |
10:30 AM | |
| 4 | Clumber Spaniel 0-0-(4-0) |
| 16 | Vizsla 1-6-(6-3) |
11:20 AM | |
| | Lunch |
Ring No 8 Judge: Ms. Mary B. Napper |
Ring Steward: Margaret Williamson Ring Steward: Karen Lee |
12:15 PM | |
| 1 | Maltese 0-0-(1-0) |
| 2 | Silky Terrier 0-1-(0-1) |
| 3 | Manchester Terrier (Toy) 2-0-(0-1) |
| 12 | Pug 2-5-(4-1) |
1:00 PM | |
| 1 | Shih Tzu 0-0-(0-1) |
| 23 | Cavalier King Charles Spaniel 4-11-(5-3) |
2:00 PM | |
| 5 | Havanese 0-2-(3-0) |
| 6 | Affenpinscher 1-3-(2-0) |
| 5 | Biewer Terrier 1-1-(2-1) |
| 7 | Brussels Griffon 0-4-(1-2) |
| 13 | Yorkshire Terrier 2-6-(0-5) |
Ring No 9 Judge: Ms. Tempest Deptuch |
Ring Steward: Wendy Lee Margon |
12:15 PM | |
| 5 | Japanese Chin 1-2-(2-0) |
| 7 | Toy Fox Terrier 1-5-(1-0) |
| 6 | Pekingese 3-0-(3-0) |
1:00 PM | |
| 1 | Miniature Pinscher 0-0-(1-0) |
| 2 | Russian Toy 1-0-(1-0) |
| 10 | Italian Greyhound 3-4-(2-1) |
| 6 | Chihuahua (Long Coat) 1-1-(2-2) |
| 5 | Chihuahua (Smooth Coat) 2-1-(1-1) |
2:00 PM | |
| 23 | Papillon 7-7-(6-3) |
| 7 | Chinese Crested 3-1-(2-1) |
| 14 | Pomeranian 4-5-(5-0) |
Ring No 10 Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum |
Ring Steward: Janet Thomas |
8:00 AM | |
| 3 | Shiba-Inu 1-0-(2-0) |
| 3 | American Eskimos 1-1-(0-1) |
| 10 | Boston Terrier 1-2-(3-4) |
| 6 | Keeshond 1-2-(2-1) |
| 2 | Chinese Shar-Pei 0-0-(0-1) |
9:00 AM | |
| 4 | Chow Chow 1-1-(2-0) |
| 1 | Coton de Tulear 0-0-(0-1) |
| 2 | Lhasa Apso 2-0 |
| 2 | Lowchen 0-0-(1-1) |
| 3 | Xoloitzcuintli 0-0-(1-2) |
| 3 | Tibetan Terrier 2-0-(1-0) |
Ring No 11 Judge: Ms. Mary B. Napper |
Ring Steward: Genette Fuller |
10:00 AM | |
| 8 | English Springer Spaniel 0-2-(4-2) |
| 14 | English Cocker Spaniel 3-6-(2-2) |
| 3 | Cocker Spaniel (Black) 1-0-(1-1) |
11:00 AM | |
| 4 | Cocker Spaniel (Ascob) 0-1-(3-0) |
| 5 | Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-1-(2-1) |
| 2 | Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1) |
11:30 AM | |
| | Lunch |
Ring No 11 Judge: Ms. Michelle T. Shultz |
1:15 PM | |
| 13 | Poodle (Toy) 3-3-(4-3) |
Ring No 12 Judge: Mr. John P. Wade |
Ring Steward: Andrea Kelly |
8:00 AM | |
| 5 | Scottish Deerhound 1-2-(1-1) |
| 1 | Harrier 0-0-(0-1) |
| 3 | Saluki 2-1 |
| 1 | Norwegian Elkhound 0-1 |
| 1 | Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1) |
| 2 | German Pinscher 0-0-(1-1) |
| 5 | Staffordshire Bull Terriers 1-3-(1-0) |
| 3 | American Staffordshire Terrier 0-1-(1-1) |
| 5 | Border Terrier 1-2-(1-1) |
9:00 AM | |
| 5 | Miniature Schnauzer 1-1-(2-1) |
| 2 | Parson Russell Terrier 0-0-(0-2) |
| 5 | Russell Terriers 1-1-(2-1) |
| 3 | Scottish Terrier 0-0-(2-1) |
| 1 | Irish Terrier 0-0-(1-0) |
| 1 | Lakeland Terrier 0-0-(0-1) |
| 1 | Bull Terrier (Colored) 0-0-(0-1) |
| 7 | Skye Terrier 0-4-(2-1) |
10:00 AM | |
| 1 | Bedlington Terrier 0-0-(0-1) |
| 7 | Fox Terrier (Wire) 2-4-(0-1) |
| 1 | Miniature Bull Terrier 0-0-(1-0) |
| 14 | Irish Wolfhound 5-5-(2-2) |
Ring No 14 Judge: Ms. Tempest Deptuch |
Ring Steward: John Kunipo |
8:00 AM | |
| 4 | Norwich Terrier 0-3-(1-0) |
| 7 | West Highland White Terrier 1-1-(3-2) |
| 3 | Australian Terrier 0-1-(2-0) |
| 1 | Welsh Terrier 0-0-(1-0) |
| 1 | American Hairless Terrier 0-0-(0-1) |
| 2 | Airedale Terrier 1-0-(1-0) |
| 6 | Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(1-3) |
9:00 AM | |
| 16 | Dalmatian 4-5-(3-4) |
Ring No 14 Judge: Mr. William Kent |
10:00 AM | |
| 10 | Cairn Terriers Sweepstakes 4-6 |
| 4 | Cairn Terrier Veteran Sweepstakes 2-2 |
Ring No 14 Judge: Dr. Andrew A. Kramer |
10:45 AM | |
| 34 | Cairn Terrier 7-13-1VD-2VB-(5-6) |
12:05 PM | |
| | Lunch |
12:50 PM | |
| 22 | Whippet 5-10-(2-5) |
| 2 | Greyhound 0-1-(1-0) |
Ring No 15 Judge: Mr. James M. Brown |
Ring Steward: Richard Bellows |
8:00 AM | |
| 30 | Boxer 9-14-(6-1) |
9:10 AM | |
| 4 | BracchI Italiani 3-0-(1-0) |
| 2 | Brittany 0-0-(1-1) |
| 2 | Ibizan Hound 1-0-(1-0) |
| 3 | Akita 0-1-(1-1) |
| 1 | Dogue De Bordeaux 0-1 |
| 2 | Alaskan Malamute 0-1-(1-0) |
| 4 | Bernese Mountain Dog 1-0-(3-0) |
| 2 | Giant Schnauzer 0-0-(0-2) |
| 2 | Portuguese Water Dog 0-2 |
10:00 AM | |
| 7 | Newfoundland 2-1-(1-2) |
| 9 | Samoyed 2-4-(2-1) |
| 11 | Mastiff 2-3-(2-4) |
Ring No 16 Judge: Ms. Michelle T. Shultz |
Ring Steward: Karen Kennedy |
8:00 AM | |
| 34 | French Bulldog 11-14-(5-4) |
9:20 AM | |
| 3 | Poodle (Miniature) 1-2 |
| 15 | Doberman Pinscher 1-6-(4-4) |
10:05 AM | |
| 20 | Poodle (Standard) 7-9-(3-1) |
Ring No 17 Judge: Ms. Vicki E. Allenbrand |
Ring Steward: Laura Lei Strain |
8:00 AM | |
| 2 | Kuvasz 0-1-(0-1) |
| 8 | Standard Schnauzer 0-2-(2-4) |
| 17 | Australian Shepherd 6-8-(2-1) |
9:00 AM | |
| 1 | Belgian Malinois 0-0-(1-0) |
| 4 | Australian Cattle Dog 0-3-(1-0) |
| 5 | Beauceron 3-2 |
| 8 | Border Collie 3-2-(2-1) |
| 2 | Collie (Smooth) 0-0-(2-0) |
| 4 | German Shepherd Dog 1-1-(1-1) |
| 1 | Norwegian Buhund 0-0-(1-0) |
| 2 | Pumi 0-2 |
10:00 AM | |
| 7 | Cardigan Welsh Corgi 1-3-(2-1) |
| 2 | Shetland Sheepdog 0-1-(1-0) |
| 15 | Pembroke Welsh Corgi 2-7-(6-0) |
| 2 | Puli 0-0-(2-0) |
11:00 AM | |
| 2 | Old English Sheepdog 0-0-(1-1) |
| 1 | Polish Lowland Sheepdog 0-0-(1-0) |
| 4 | Lancashire Heeler 4-0 |
| 1 | Bearded Collie 0-0-(0-1) |
| 1 | Briard 0-0-(0-1) |
| 16 | Bouvier Des Flandres 2-6-(3-5) |
12 Noon | |
| | Lunch |
12:45 PM | |
| 1 | Belgian Tervuren 0-0-(1-0) |
| 8 | Collie (Rough) 2-2-(3-1) |
| 16 | Miniature American Shepherd 4-7-(4-1) |
Ring No 18 Judge: Mr. James M. Brown |
Ring Steward: Ron Dickey |
11:10 AM | |
| 21 | ST. Bernard 3-10-(5-3) |
12 Noon | |
| | Lunch |
12:45 PM | |
| 8 | Siberian Husky 3-1-(3-1) |
| 31 | Bichon Frise 5-11-(8-7) |
Ring No 19 Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum |
Ring Steward: Lafayette McGowan |
10:50 AM | |
| 42 | Bulldog 12-16-(8-6) |
12:30 PM | |
| | Lunch |
FRIDAY
The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully
prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent
assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed
indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be
announced at the show.
NOHS Group Judging will start at 2 p.m. in Ring 14.
Working Ms. Allenbrand
Hounds Ms. Shultz
NonSporting Ms. Shultz
Sporting Mr. Wade
Terriers Ms. Napper
Herding Mrs. Dykstra-Blum
Toys Ms. Shultz
BOHIS Ms. Laurel Deptuch
Variety Group Judging will start at 2:45 p.m. in Ring 10, 11, 12.
Working Ms. Laurel Deptuch
Hounds Ms. Laurel Deptuch
NonSporting Mrs. Dykstra-Blum
Sporting Mrs. St. John Brown
Terriers Ms. Tempest Deptuch
Herding Ms. Allenbrand
Toys Ms. Napper
Best In Show Mr. Wade
TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors
wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's
Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing
location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome
to attend.
OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge
changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his
entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by
the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular
conformation judging at the show.
Ms Reimschiissel will judge Affenpinschers, Brussels Griffon, Chinese Crested, Italian
Greyhounds, Japanese Chin, Toy Manchesters, Miniature Pinschers, Papillons,
Pekingese, Pugs, Russian Toys, Toy Fox Terriers in place of Dr.Shaw at Toy Dog
Fanciers Group show.