Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Del Sur Kennel Club, Inc.

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    No Classes Classes
    Mr. Jon R. ColeP.O. Box 160205
    Nashville, TN 37216
    Mr. Curt Allen CurtisPO Box 5250
    Pahrump, NV 89041
    Mrs. Karla Y. CurtisPO Box 5250
    Pahrump, NV 89041
    Mr. Nathaniel Horn7547 Rain Flower Way
    Columbia, MD 21046
    Ms. Victoria M. Jordan1842 Clinton Ct
    The Villages, FL 32162
    Mr. Desmond J. MurphyP.O. Box 257
    Monroe, NY 10949
    Ms. Mary C. Murphy-EastPo Box 211024
    Eagan, MN 55121
    Mr. Garry K. Newton1534 Martin Lake Dr
    Richmond, TX 77406
    Mr. Bruce Schwartz6665 Halm Av
    Los Angeles, CA 90056

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Desmond J. Murphy
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     10Vizsla 1-6-(1-2)
     15Labrador Retriever 3-7-(3-2)
    9:00 AM 
     5Wirehaired Pointing Griffon 1-4
     4Brittany 1-1-(1-1)
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     7German Shorthaired Pointer 2-2-(0-3)
     1Pointer 0-1
     2Chesapeake Bay Retriever 1-0-(0-1)
     1Curly-Coated Retriever 0-0-(1-0)
     5Flat-Coated Retriever 1-0-(2-2)
    10:00 AM 
     1English Setter 0-0-(1-0)
     4Irish Setter 2-0-(1-0)
     1Weimaraner 0-0-(0-1)
     3Cocker Spaniel (Black) 0-0-(1-2)
     2Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-1)
     5Cocker Spaniel (Parti-Color) 2-0-(1-2)
     5English Cocker Spaniel 2-0-(2-0)
     4Clumber Spaniel 0-2-(1-1)
    11:00 AM 
     34Golden Retriever 15-13-(4-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Nathaniel Horn
    Ring Steward: Ellen Petryca
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     25Rhodesian Ridgeback 9-11-(4-1)
    9:00 AM 
     1Scottish Deerhound 0-1
     7Borzoi 4-2-(1-0)
     5Irish Wolfhound 1-2-(1-1)
     3Afghan Hound 1-0-(1-1)
     6Basenji 0-3-(2-1)
     2Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-1)
     3Beagle Fifteen Inches 1-0-(2-0)
    10:05 AM 
     3Havanese 0-1-(2-0)
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     7Whippet 1-3-(1-2)
     2Basset Hound 0-0-(1-1)
     7Pug 2-3-(1-1)
     5Affenpinscher 2-0-(2-1)
    11:05 AM 
     2Chihuahua (Long Coat) 1-0-(1-0)
     1Chihuahua (Smooth Coat) 0-0-(0-1)
     18Cavalier King Charles Spaniel 6-6-(3-3)
    12 Noon 
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(1-0)
     6Chinese Crested 1-1-(3-1)
    Ring No 3
    Judge: Ms. Victoria M. Jordan
    Ring Steward: Laura Lei Strain
    8:00 AM 
     13Boxer 4-5-(2-2)
     12Cane Corso 5-4-(2-1)
    9:00 AM 
     7Anatolian Shepherd 3-2-(2-0)
     9Bernese Mountain Dog 3-3-(2-1)
     7Bullmastiff 2-1-(2-2)
    10:00 AM 
     1Black Russian Terrier 0-0-(1-0)
     2Boerboel 1-1
     5Giant Schnauzer 2-2-(0-1)
     5Great Pyrenees 1-3-(1-0)
     8Dogo Argentino 4-2-(1-1)
     4Portuguese Water Dog 2-1-(1-0)
    11:00 AM 
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-1
     3Tibetan Mastiff 2-0-(1-0)
     2Tibetan Terrier 0-0-(0-2)
     3Shiba-Inu 0-2-(0-1)
     2Tibetan Spaniel 0-0-(0-2)
    11:25 AM 
     24Great Dane 5-14-(3-2)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
    Ring Steward: Ron Dickey
    9:00 AM 
     7Cardigan Welsh Corgi 1-2-(0-4)
     11Pembroke Welsh Corgi 5-3-(2-1)
    9:50 AM 
     1Beauceron 1-0
     1Belgian Tervuren 1-0
     1Border Collie 1-0
     5Bouvier Des Flandres 1-1-(3-0)
     3Bearded Collie 0-0-(1-1)
     13Australian Cattle Dog 4-3-(3-3)
    10:50 AM 
     4Old English Sheepdog 2-1-(1-0)
     9Collie (Rough) 1-6-(2-0)
     1Collie (Smooth) 0-0-(0-1)
     1Norwegian Buhund 0-0-(0-1)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(1-0)
     1Shetland Sheepdog 0-0-(1-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Garry K. Newton
    Ring Steward: Karen Kennedy
    10:00 AM 
     10Newfoundland 3-4-(2-1)
     15Rottweiler 4-5-(2-4)
    11:00 AM 
     2Doberman Pinscher 0-1-(0-1)
     3Mastiff 0-1-(1-1)
     3Australian Shepherd 2-1
     7Miniature American Shepherd 1-4-(2-0)
    11:40 AM 
     2Novice Junior Class
     3Open Junior Class
     1Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 6
    Judge: Mr. Jon R. Cole
    Ring Steward: Genette Fuller
    8:00 AM 
     31French Bulldog 10-12-(6-3)
    9:15 AM 
     17Bulldog 8-6-(1-2)
     2Keeshond 0-0-(1-1)
    10:00 AM 
     5Boston Terrier 2-0-(2-1)
     1Poodle (Toy) 0-1
     5Pekingese 2-2-(1-0)
     6Maltese 2-4
     9Pomeranian 3-4-(2-0)
    11:00 AM 
     2Miniature Pinscher 0-0-(1-1)
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     15Papillon 5-7-(2-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     2Yorkshire Terrier 0-2
     4Toy Fox Terrier 3-0-(0-1)
     3Poodle (Miniature) 0-2-(1-0)
     5Lhasa Apso 0-4-(0-1)
     4American Eskimos 1-1-(0-2)
     8Bichon Frise 1-1-(4-2)
    1:30 PM 
     2Coton de Tulear 0-1-(1-0)
     4Xoloitzcuintli 1-2-(1-0)
     9Dalmatian 2-1-(3-3)
     4Poodle (Standard) 1-3
     3Samoyed 1-0-(2-0)
     9Siberian Husky 3-1-(4-1)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Bruce Schwartz
    Ring Steward: Janet Thomas
    Ring Steward: Norm Smith
    10:00 AM 
     1Soft Coated Wheaten Terrier 1-0
     2Irish Terrier 0-0-(1-1)
     5Miniature Bull Terrier 1-0-(1-3)
     3Airedale Terrier 0-2-(0-1)
     4Skye Terrier 0-3
     2Welsh Terrier 0-0-(2-0)
     2West Highland White Terrier 1-0-(1-0)
     3Miniature Schnauzer 1-1-(1-0)
    10:55 AM 
     1Australian Terrier 0-0-(1-0)
     8American Hairless Terrier 3-2-(1-2)
     1Cairn Terrier 0-0-(0-1)
     7Border Terrier 1-2-(3-1)
     1Norwich Terrier 0-0-(1-0)
     3Parson Russell Terrier 0-0-(2-1)
     5Russell Terriers 1-2-(1-1)
    12 Noon 
     5Scottish Terrier 2-1-(1-1)
     7American Staffordshire Terrier 2-1-(1-3)
     9Staffordshire Bull Terriers 4-0-(2-3)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Curt Allen Curtis
    Ring Steward: Celine Butler
    Ring Steward: Donna Kurtz
    Ring Steward: Terry Johnson
    Ring Steward: Judi Myers
    8:00 AM 
     5Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    8:50 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:10 AM 
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
    9:20 AM 
     8Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     1Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    10:30 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:10 AM 
     2Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     4Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Karla Y. Curtis
    Ring Steward: Deaney Gauntlet
    Ring Steward: Ashka Gordon
    Ring Steward: Mason Campbell
    8:00 AM 
     10Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:50 AM 
     7Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    9:40 AM 
     13Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     7Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    10:50 AM 
     8Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    11:30 AM 
     5Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     7Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher510:05 AM2
    Afghan Hound39:00 AM2
    Airedale Terrier310:00 AM7
    American Eskimos412:30 PM6
    American Hairless Terrier810:55 AM7
    American Staffordshire Terrier712 Noon7
    Anatolian Shepherd79:00 AM3
    Australian Cattle Dog139:50 AM4
    Australian Shepherd311:00 AM5
    Australian Terrier110:55 AM7
    Basenji69:00 AM2
    Basset Hound210:05 AM2
    Beagle Thirteen Inches29:00 AM2
    Beagle Fifteen Inches39:00 AM2
    Bearded Collie39:50 AM4
    Beauceron19:50 AM4
    Beginner Novice A311:10 AM9
    Beginner Novice B211:10 AM9
    Belgian Tervuren19:50 AM4
    Bernese Mountain Dog99:00 AM3
    Bichon Frise812:30 PM6
    Black Russian Terrier110:00 AM3
    Boerboel210:00 AM3
    Border Collie19:50 AM4
    Border Terrier710:55 AM7
    Borzoi79:00 AM2
    Boston Terrier510:00 AM6
    Bouvier Des Flandres59:50 AM4
    Boxer138:00 AM3
    Brittany49:00 AM1
    Bulldog179:15 AM6
    Bullmastiff79:00 AM3
    Cairn Terrier110:55 AM7
    Cane Corso128:00 AM3
    Cardigan Welsh Corgi79:00 AM4
    Cavalier King Charles Spaniel1811:05 AM2
    Chesapeake Bay Retriever29:00 AM1
    Chihuahua (Long Coat)211:05 AM2
    Chihuahua (Smooth Coat)111:05 AM2
    Chinese Crested612 Noon2
    Clumber Spaniel410:00 AM1
    Cocker Spaniel (Ascob)210:00 AM1
    Cocker Spaniel (Black)310:00 AM1
    Cocker Spaniel (Parti-Color)510:00 AM1
    Collie (Rough)910:50 AM4
    Collie (Smooth)110:50 AM4
    Coton de Tulear21:30 PM6
    Curly-Coated Retriever19:00 AM1
    Dalmatian91:30 PM6
    Doberman Pinscher211:00 AM5
    Dogo Argentino810:00 AM3
    English Cocker Spaniel510:00 AM1
    English Setter110:00 AM1
    English Toy Spaniel (B&PC)112 Noon2
    Flat-Coated Retriever59:00 AM1
    French Bulldog318:00 AM6
    German Shorthaired Pointer79:00 AM1
    Giant Schnauzer510:00 AM3
    Golden Retriever3411:00 AM1
    Great Dane2411:25 AM3
    Great Pyrenees510:00 AM3
    Greater Swiss Mountain Dog111:00 AM3
    Havanese310:05 AM2
    Ibizan Hound110:05 AM2
    Irish Setter410:00 AM1
    Irish Terrier210:00 AM7
    Irish Wolfhound59:00 AM2
    Keeshond29:15 AM6
    Labrador Retriever158:00 AM1
    Lhasa Apso512:30 PM6
    Maltese610:00 AM6
    Mastiff311:00 AM5
    Miniature American Shepherd711:00 AM5
    Miniature Bull Terrier510:00 AM7
    Miniature Pinscher211:00 AM6
    Miniature Schnauzer310:00 AM7
    Nederlandse Kooikerhondjes19:00 AM1
    Newfoundland1010:00 AM5
    Norwegian Buhund110:50 AM4
    Norwich Terrier110:55 AM7
    Novice Junior Class211:40 AM5
    Novice Class B411:10 AM9
    Old English Sheepdog410:50 AM4
    Open Junior Class311:40 AM5
    Open Class A410:30 AM9
    Open Class B89:20 AM9
    Open Graduate19:10 AM9
    Open Intermediate Class111:40 AM5
    Open Senior Class211:40 AM5
    Papillon1511:00 AM6
    Parson Russell Terrier310:55 AM7
    Pekingese510:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi119:00 AM4
    Pointer19:00 AM1
    Polish Lowland Sheepdog110:50 AM4
    Pomeranian910:00 AM6
    Poodle (Miniature)312:30 PM6
    Poodle (Standard)41:30 PM6
    Poodle (Toy)110:00 AM6
    Portuguese Water Dog410:00 AM3
    Preferred Open19:20 AM9
    Pug710:05 AM2
    Rally Novice A711:30 AM10
    Rally Novice B511:30 AM10
    Rally Intermediate810:50 AM10
    Rally Advanced A79:40 AM10
    Rally Advanced B139:40 AM10
    Rally Excellent A18:50 AM10
    Rally Excellent B78:50 AM10
    Rally Master108:00 AM10
    Rhodesian Ridgeback258:00 AM2
    Rottweiler1510:00 AM5
    Russell Terriers510:55 AM7
    Samoyed31:30 PM6
    Scottish Deerhound19:00 AM2
    Scottish Terrier512 Noon7
    Shetland Sheepdog110:50 AM4
    Shiba-Inu311:00 AM3
    Siberian Husky91:30 PM6
    Silky Terrier111:00 AM6
    Skye Terrier410:00 AM7
    Soft Coated Wheaten Terrier110:00 AM7
    Staffordshire Bull Terriers912 Noon7
    The Master Class111:40 AM5
    Tibetan Mastiff311:00 AM3
    Tibetan Spaniel211:00 AM3
    Tibetan Terrier211:00 AM3
    Toy Fox Terrier412:30 PM6
    Utility Class A28:50 AM9
    Utility Class B58:00 AM9
    Vizsla108:00 AM1
    Weimaraner110:00 AM1
    Welsh Terrier210:00 AM7
    West Highland White Terrier210:00 AM7
    Whippet710:05 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon59:00 AM1
    Xoloitzcuintli41:30 PM6
    Yorkshire Terrier212:30 PM6


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved