Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Kennel Club of Palm Springs

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Karin B. Ashe2204 Mimosa Ln
    Deland, FL 32724
    Dr. Carmen L. Battaglia335 Wexford Glen
    Roswell, GA 30075
    Mr. Bob Busby139 Didio Cir
    Mooresville, NC 28115
    Ms. Cathleen Caballero1314 Sundrop Cove
    Round Rock, TX 78665
    Mr. Paul Campanella42 Hunting Ave.
    East Hampton, NY 11937
    Mrs. Debbie Campbell-Freeman654 White Cap Dr
    Ventura, CA 93003
    Mrs. Joy DeGruccio193 Admiral Way
    Costa Mesa, CA 92627
    Mrs. Linda Durham11780 E. Waterloo Rd
    Arcadia, OK 73007
    Ms. Alisa A. Ebnet1112 Via Zancas
    Fallbrook, CA 92028
    Mr. Gier Flyckt-Pedersen5246 Ashley Pkwy
    Sarasota, FL 34241
    Ms. Laura Fourre26807 N. 160th St
    Scottsdale, AZ 85262
    Mr. Ronald Freeman654 White Cap Dr
    Ventura, CA 93003
    Ms. Adrienne Hill6849 Shadow Ridge Place
    Alta Loma, CA 91701
    Mrs. Bergit H. Coady- Kabel10359 Flowerdale Court
    Sun Valley, CA 91352
    Mr. David L. Kittredge34 Marlborough Rd
    Rochester, NY 14619
    Miss Bonnie Lee7809 Sand Harbor Court
    Las Vegas, NV 89128
    Dr. Eric Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mrs. Joan Luna Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Ms. Linda E. Maffett672 E. Smith Rd
    Bellingham, WA 98226
    Mr. Neil T. McDevitt1469 S. Longview St
    Beavercreek, OH 45432
    Mrs. Carol MettP.O. Box 15033
    Savannah, GA 31416
    Mrs. Janice G. Pardue1539 4th Av
    Kingsburg, CA 93631
    Mr. William F. Potter, II721 Plantmore St
    St. Louis, MO 63135
    Mr. Adrian Quesada1490 J.T. Eisley Dr
    Corona, CA 92881
    Ms. Linda L. Robey4491 Green Valley Dr
    High Ridge, MO 63049
    Mrs. Claudia J. Sharp27431 Lee Court
    Warrenton, MO 63383
    Ms. Barbara Ruth SmithYxsjoberg 202
    Grangesberg, SWE 772 94
    Ms. Nancy TannerPO Box 2133
    Arnold, CA 95223
    Mr. Merle Taylor1706 Oak Park Dr.
    Champaign, IL 61822
    Ms. Carolyn Taylor1706 Oak Park Dr
    Champaign, IL 61822
    Mrs. Sylvia Thomas2155 Hackamore Place
    Riverside, CA 92506
    Mrs. Jane E. Treiber2410 Pe Ell McDonald Rd
    Chehalis, WA 98532
    Mrs. Cathie Turner13029 Gladstone Ave
    Sylmar, CA 91342
    Ms. Marjorie Underwood9806 Beech Dr
    Cincinnati, OH 45231
    Mr. Darryl Vice22075 Skyview Dr
    Palm Springs, CA 92262
    Mrs. Cindy Vogels56 Windsor Way
    Greenwood Village, CO 80111
    Mr. John P. Wade299 Steptoe Lane
    Washoe Valley, NV 89704
    Ms. Judy Wade7575 Frankford Rd Apt 2417
    Dallas, TX 75252
    Mr. Jerry M. Watson130 Carrington St
    Savannah, TN 38372

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     6Cirneco dell Etna 1-2-(1-2)
     3Petit Basset Griffon Vendeens 2-0-(1-0)
     5Portuguese Podengo Pequeno 3-0-(1-1)
     12Basenji 3-2-(5-2)
    9:00 AM 
     1Harrier 0-0-(0-1)
     29Afghan Hound 6-9-1VD-1VB-(7-5)
    Ring No 2
    Judge: Mickey L. Polimeni
    6:00 AM 
    Ring No 2
    Judge: Mr. William F. Potter, II
    Ring Steward: Mickey L. Polimeni
    8:00 AM 
     30Irish Wolfhound 3-13-(8-6)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Bergit H. Coady- Kabel
    9:10 AM 
     5Manchester Terrier (Standard) Sweepstakes 1-4
     5Manchester Terrier (Toy) Sweepstakes 1-4
     1Manchester Terrier (Standard) Veteran Sweepstakes 0-1
    Ring No 2
    Judge: Mr. William F. Potter, II
    9:40 AM 
     14Manchester Terrier (Standard) 1-5-(4-4)
    10:15 AM 
     21Manchester Terrier (Toy) 1-8-(6-6)
    11:05 AM 
     1Sloughi 0-0-(1-0)
     73Rhodesian Ridgeback 20-31-(16-5)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Janice G. Pardue
    Ring Steward: Gary Andersen
    8:00 AM 
     17Bloodhound 2-4-(4-6)
     4Norwegian Elkhound 2-0-(0-2)
     1American Eskimos 0-0-(1-0)
     1English Toy Spaniel (B&PC) 0-0-(1-0)
     1English Toy Spaniel (KC&R) 1-0
    9:00 AM 
     35Chinese Crested 13-9-(7-6)
    10:25 AM 
     19Chihuahua (Long Coat) 5-5-(5-4)
    11:15 AM 
     20Chihuahua (Smooth Coat) 6-7-(3-3)
     10Affenpinscher 3-2-(1-4)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Neil T. McDevitt
    Ring Steward: Beverly Andersen
    8:00 AM 
     36Beagle Fifteen Inches 8-13-1VB-(7-7)
    9:20 AM 
     1American Foxhound 1-0
     2Treeing Walker Coonhound 1-1
     44Basset Hound 14-13-(8-9)
    11:15 AM 
      Lunch
    12 Noon 
     83Whippet 15-36-1VB-(13-15)-2BR-1SD
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Cathie Turner
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:00 AM 
     16Brittany 0-5-(9-2)
     4Chesapeake Bay Retriever 0-1-(1-2)
     1Irish Water Spaniel 0-1
    8:50 AM 
     35Irish Setter 6-12-(8-8)
    10:15 AM 
     17Irish Red & White Setters 7-6-(2-2)
     3Sussex Spaniel 1-1-(1-0)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Darryl Vice
    11:15 AM 
     22Beagle Thirteen Inches 4-9-1VB-(4-3)-1SD
    Ring No 6
    Judge: Ms. Barbara Ruth Smith
    Ring Steward: Paullet DeLong
    8:00 AM 
     46Borzoi 9-14-1VB-(11-8)-2BR
    9:45 AM 
     31Dachshund (Longhaired) 10-12-(7-2)
    11:00 AM 
     22Dachshund (Smooth) 6-6-(5-5)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     18Dachshund (Wirehaired) 3-5-(6-4)
     12Pharaoh Hound 2-0-(4-6)
    1:45 PM 
     25Saluki 4-9-(9-3)
    Ring No 7
    Judge: Ms. Linda L. Robey
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     45Bullmastiff 12-12-(11-9)
    9:50 AM 
     42Australian Shepherd 17-17-(4-4)
    11:20 AM 
      Lunch
    12:05 PM 
     41Miniature American Shepherd 10-14-(11-6)
    Ring No 8
    Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
    Ring Steward: Andrea Kelly
    8:00 AM 
     16Belgian Tervuren 6-7-(2-1)
     10Belgian Sheepdog 3-1-(3-3)
    9:00 AM 
     10Belgian Malinois 2-5-(2-1)
     15Border Collie 5-1-(3-6)
    10:00 AM 
     24Chinese Shar-Pei 7-7-(4-6)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Sylvia Thomas
    11:00 AM 
     2Black Russian Terrier Sweepstakes 0-2
     3Black Russian Terrier Veteran Sweepstakes 2-1
    Ring No 8
    Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
    11:20 AM 
     19Black Russian Terrier 1-7-(6-5)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     8Anatolian Shepherd 1-3-(3-1)
     19Cane Corso 6-5-(6-2)
    2:00 PM 
     1Entlebucher Mountain Dog 0-0-(1-0)
     2Puli 1-1
     8Pumi 3-3-(2-0)
    Ring No 9
    Judge: Connie Clark
    6:00 AM 
    Ring No 9
    Judge: Mr. Gier Flyckt-Pedersen
    Ring Steward: Connie Clark
    8:00 AM 
     1Curly-Coated Retriever 0-0-(1-0)
     2Norfolk Terrier 0-0-(1-1)
     21Norwich Terrier 10-6-(3-2)
    9:00 AM 
     4Cardigan Welsh Corgi 1-1-(2-0)
     20Pembroke Welsh Corgi 5-11-(2-2)
    10:00 AM 
     19Scottish Terrier 6-7-(3-3)
    10:50 AM 
     28Staffordshire Bull Terriers 6-11-(6-5)
    11:55 AM 
     12Airedale Terrier 1-5-(4-2)
    12:25 PM 
      Lunch
    1:10 PM 
     32German Shepherd Dog 10-18-(3-1)
    2:25 PM 
     15Greyhound 5-3-(2-5)
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Claudia J. Sharp
    Ring Steward: Christine Erickson
    11:30 AM 
     43Miniature Bull Terrier 10-15-(10-8)
    1:15 PM 
     15Bull Terrier (Colored) 2-3-(4-6)
     18Bull Terrier (White) 8-4-1VD-(3-2)
    Ring No 11
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    Ring Steward: Guy Michaelson
    8:00 AM 
     29Border Terrier 4-8-(7-9)
    9:10 AM 
     6Welsh Terrier 3-0-(1-2)
     11Rat Terrier 2-5-(2-2)
     8American Hairless Terrier 2-2-(3-1)
    10:10 AM 
     6Bedlington Terrier 2-2-(0-2)
     11West Highland White Terrier 3-6-(2-0)
     9Australian Terrier 1-4-(3-1)
    11:10 AM 
     9Kerry Blue Terrier 2-1-(1-4)
     11Irish Terrier 4-3-(2-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     7Lakeland Terrier 1-4-(1-1)
     23Cairn Terrier 5-12-(3-3)
    1:55 PM 
     9Black and Tan Coonhound 1-2-(3-3)
     3Bluetick Coonhound 1-1-(0-1)
     6Redbone Coonhound 2-3-(1-0)
     2Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-1)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Marjorie Underwood
    Ring Steward: Greg Garrity
    8:00 AM 
     13Parson Russell Terrier 2-3-(4-4)
     14Russell Terriers 3-4-(5-2)
    9:05 AM 
     18Fox Terrier (Smooth) 5-5-1VD-(4-3)
     6Fox Terrier (Wire) 2-1-(3-0)
    10:00 AM 
     24Miniature Schnauzer 4-10-(6-2)-2BR
    11:00 AM 
     6Sealyham Terrier 0-0-(3-3)
     32Soft Coated Wheaten Terrier 7-11-2VB-(6-6)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Adrienne Hill
    Ring Steward: Susan Garrity
    8:00 AM 
     7Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     6Novice Senior Class
     9Open Junior Class
     19Open Intermediate Class
     20Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 18
    Judge: Mrs. Karin B. Ashe
    Ring Steward: Karen Nyrakym
    8:00 AM 
     30English Springer Spaniel 6-11-(6-6)
    9:10 AM 
     10Poodle (Toy) 3-5-(0-2)
     23Flat-Coated Retriever 5-4-(8-6)
    10:25 AM 
     12Poodle (Miniature) 3-4-(3-2)
     23German Shorthaired Pointer 5-8-(5-5)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     36Poodle (Standard) 10-17-(4-5)
    Ring No 19
    Judge: Mr. Paul Campanella
    Ring Steward: Judith Dexter
    8:00 AM 
     20Weimaraner 5-3-(4-6)-2BR
     8Wirehaired Pointing Griffon 1-3-(2-2)
    9:00 AM 
     14Pointer 1-3-(5-4)
     13Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 3-5-(1-4)
    10:05 AM 
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     2Spinone Italiano 0-0-(1-1)
     31English Setter 6-10-1VB-(6-8)
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
    Ring Steward: John Shoemaker
    8:00 AM 
     12Ibizan Hound 2-5-(2-3)
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Linda Durham
    8:30 AM 
     10Vizsla Sweepstakes 3-7
     6Vizsla Vet Sweepstakes 1-5
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
    9:15 AM 
     42Vizsla 4-9-1VD-2VB-(14-9)-1SD
    10:45 AM 
     6Cocker Spaniel (Black) 1-3-(0-2)
     2Cocker Spaniel (Ascob) 1-1
     4Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-1-(1-1)
     2Nederlandse Kooikerhondjes 0-1-(1-0)
     8Lagotto Romagnolo 3-1-(2-2)
     1American Water Spaniel 0-0-(1-0)
     9Clumber Spaniel 2-2-(1-4)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 20
    Judge: Mr. Adrian Quesada
    12:45 PM 
     7Chow Chow Sweepstakes 3-4
     1Chow Chow Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
    1:10 PM 
     28Chow Chow 7-9-(7-4)
    Ring No 21
    Judge: Jennifer Bridges
    6:00 AM 
    Ring No 21
    Judge: Mr. David L. Kittredge
    Ring Steward: Jennifer Bridges
    8:00 AM 
     99Golden Retriever 32-44-(14-9)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     21Pomeranian 6-8-(6-1)
    Ring No 22
    Judge: Ms. Nancy Tanner
    Ring Steward: Justin Dannenbring
    8:00 AM 
     28Labrador Retriever Sweepstakes 14-14
    Ring No 22
    Judge: Ms. Linda E. Maffett
    9:15 AM 
     75Labrador Retriever 26-35-(8-3)-2BR
    Ring No 23
    Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
    Ring Steward: Connie Brown
    8:00 AM 
     9Gordon Setter 3-4-(1-1)
     4German Wirehaired Pointer 1-1-(0-2)
     5Scottish Deerhound 1-1-(1-2)
     8Xoloitzcuintli 3-1-(2-2)
    9:00 AM 
     20Pug 5-11-(3-1)
     4Lowchen 3-0-(0-1)
     2Tibetan Spaniel 0-0-(1-1)
    10:00 AM 
     1Coton de Tulear 0-0-(1-0)
     1Schipperke 0-0-(1-0)
     11Finnish Spitz 2-3-(4-2)
     7Tibetan Terrier 1-4-(2-0)
    10:50 AM 
     33Boston Terrier 6-16-(4-7)
     9Keeshond 1-2-(4-2)
    Ring No 24
    Judge: Mrs. Jane E. Treiber
    Ring Steward: Logan Ott
    8:00 AM 
     32Rottweiler 9-9-(7-7)
    9:15 AM 
     19English Cocker Spaniel 4-3-(8-4)
    10:00 AM 
     1Field Spaniel 0-0-(1-0)
     15Welsh Springer Spaniel 4-4-(1-6)
    10:40 AM 
     27Newfoundland 6-5-(10-6)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     27Shiba-Inu 7-10-(6-4)
    Ring No 25
    Judge: Mr. John P. Wade
    Ring Steward: Louise Brady
    8:00 AM 
     60French Bulldog 13-27-1VD-(12-7)
    10:25 AM 
     11Lhasa Apso 2-8-(1-0)
    10:50 AM 
     23Bichon Frise 5-9-(5-4)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     47Dalmatian 10-14-(12-10)
    Ring No 26
    Judge: Ms. Judy Wade
    Ring Steward: Janet Fink
    8:00 AM 
     34Bulldog 11-14-(5-4)
    Ring No 27
    Judge: Ms. Carolyn Taylor
    Ring Steward: John Kunipo
    8:00 AM 
     8Toy Fox Terrier 4-1-(0-3)
     13Japanese Chin 3-7-(2-1)
    8:50 AM 
     38Papillon 10-12-(12-4)
    10:20 AM 
     22Miniature Pinscher 2-11-(7-2)
    11:10 AM 
     11Yorkshire Terrier 2-7-(2-0)
     13Pekingese 5-5-(2-1)
    12:05 PM 
     6Maltese 2-1-(3-0)
     5Skye Terrier 1-2-(1-1)
    12:35 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     2Shih Tzu 1-0-(0-1)
     17Havanese 4-5-(6-2)
     6Silky Terrier 0-1-(2-3)
    Ring No 28
    Judge: Mr. Merle Taylor
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:00 AM 
     13Berger Picard 2-8-(2-1)
     11Brussels Griffon 2-2-(5-2)
    9:00 AM 
     33Italian Greyhound 8-13-(6-6)
    10:20 AM 
     27Australian Cattle Dog 5-11-(6-3)-2BR
    11:20 AM 
     30Cavalier King Charles Spaniel 8-14-1VD-1VB-(6-0)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     18Bearded Collie 1-6-(4-3)-2BR
     23Bouvier Des Flandres 7-6-(4-4)-2BR
    Ring No 29
    Judge: Mr. Bob Busby
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:00 AM 
     4Tibetan Mastiff 1-0-(3-0)
     2German Pinscher 0-1-(1-0)
     3Alaskan Malamute 1-0-(1-1)
     7Dogue De Bordeaux 2-3-(1-1)
     8Greater Swiss Mountain Dog 1-2-(4-1)
     4Komondor 1-0-(1-0)-2BR
    9:00 AM 
     8Akita 0-5-(1-2)
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     7Great Pyrenees 0-2-(3-1)
     10Kuvasz 1-5-(3-1)
    10:00 AM 
     23Mastiff 4-10-(6-3)
     3Giant Schnauzer 1-1-(1-0)
    11:00 AM 
     7ST. Bernard 2-4-(1-0)
     19Portuguese Water Dog 4-2-(9-4)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     16American Staffordshire Terrier 4-2-1VB-(5-4)
    Ring No 30
    Judge: Mr. Ronald Freeman
    Ring Steward: Penny Inan
    8:00 AM 
     38Siberian Husky 9-12-3VD-(11-3)
    9:30 AM 
     60Samoyed 9-25-1VB-(15-8)
    11:50 AM 
     1Boerboel 1-0
     2Barbet 0-2
     4Dogo Argentino 3-1
     14Leonberger 3-4-(4-1)-2BR
    12:35 PM 
      Lunch
    1:20 PM 
     15Briard 2-4-(6-3)
     8Bracco Italiano 3-5
     2Mudi 1-1
     1Russian Toy 1-0
    Ring No 31
    Judge: Ms. Laura Fourre
    Ring Steward: Donald Petryca
    9:00 AM 
     11Bernese Mt. Dog Sweepstakes 4-7
     9Bernese Mt. Dog Veteran Sweepstakes 4-5
    Ring No 31
    Judge: Ms. Alisa A. Ebnet
    10:00 AM 
     41Bernese Mountain Dog 13-13-3VD-2VB-(6-4)
    Ring No 32
    Judge: Mr. Jerry M. Watson
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     57Doberman Pinscher 12-28-(7-9)
    10:15 AM 
     14Standard Schnauzer 0-5-1VB-(5-3)
     12Beauceron 4-3-(1-4)
    11:15 AM 
     11Old English Sheepdog 5-3-(1-2)
     2Canaan Dog 1-1
     8Collie (Rough) 2-0-1VD-(2-1)-2BR
     1Collie (Smooth) 0-0-(1-0)
     4Icelandic Sheepdog 2-0-(2-0)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     3Norwegian Buhund 1-1-(1-0)
     29Shetland Sheepdog 4-15-(6-4)
    Ring No 33
    Judge: Mrs. Joy DeGruccio
    8:00 AM 
     50Great Dane 19-15-(11-5)
    Ring No 33
    Judge: Dr. Eric Liebes
    10:30 AM 
     63Boxer 17-26-(13-7)
    Ring No 34
    Judge: Ms. Cathleen Caballero
    Ring Steward: Ray McCaulley
    Ring Steward: Leonie Kettleton
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Samantha Shipp
    10:20 AM 
     6Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    10:50 AM 
     7Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
    11:10 AM 
     10Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
    11:40 AM 
     3Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    11:50 AM 
     13Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     12Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     9Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 35
    Judge: Miss Bonnie Lee
    Ring Steward: Raymond Trumbley
    Ring Steward: Jay Caballero
    Ring Steward: Kathy Kail
    8:00 AM 
     3Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     2Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    8:30 AM 
     2Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    8:45 AM 
     6Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    9:30 AM 
     26Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     2Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    Ring No 36
    Judge: Mrs. Carol Mett
    Ring Steward: Stephanie Cuillier
    Ring Steward: Ann Simeon
    Ring Steward: Carol Kachelmeyer
    8:00 AM 
     26Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
     2Obedience-Preferred Utility
    (Starting number 0895 )
    12 Noon 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
     1Obedience-Open Graduate
    (Starting number 0765 )
     1Obedience-Versatility Class
    (Starting number 0785 )
     20Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 37
    Judge: Ms. Cathleen Caballero
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Ray McCaulley
    Ring Steward: Leonie Kettleton
    Ring Steward: Samantha Shipp
    8:00 AM 
     14Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    9:20 AM 
     6Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time. NOHS Group Judging will start at 2 pm in Rings 1 and 3.
    Working Ms. Good
    Terriers Mr. Busby
    Sporting Mr. Wade
    Toys Ms. Smith
    NonSporting Mrs. Vogels
    Herding Dr. Battaglia
    Hounds Mr. McDevitt
    BISOH Mrs. Pardue
    Variety Group Judging will start at 2:30 pm in Rings 5 and 7.
    Working Ms. Treiber
    Terriers Mr. Taylor
    Sporting Mr. Campanella* Toys Ms. Underwood
    NonSporting Mrs. Liebes
    Herding Ms. Robey
    Hounds Dr. Liebes
    Beset Brace, Best In Show Mr. Wade
    TRANSFERS - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR INFORMATION - New Exhibitors can find information about the show at the Superintendents table and the Catalog/Trophy table.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Ch. 7, Sec. 8 Ms. Underwood will judge Smooth Fox Terriers, Wire Fox Terriers, Miniature Schnauzers, Parson Russell Terriers, Russell Terriers, Sealyham Terriers, Soft Coated Wheaten Terriers and the Toy Group in place of Mrs. Klingler.
    Dr. Battaglia will judge Pumik in place of Mrs. Klingler.
    Under Ch. 7, Sec. 13 Mr. Vice will judge 13 Beagles in place of Mr. McDevitt
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher1011:15 AM3
    Afghan Hound299:00 AM1
    Airedale Terrier1211:55 AM9
    Akita89:00 AM29
    Alaskan Malamute38:00 AM29
    American Eskimos18:00 AM3
    American Foxhound19:20 AM4
    American Hairless Terrier89:10 AM11
    American Staffordshire Terrier1612:45 PM29
    American Water Spaniel110:45 AM20
    Anatolian Shepherd812:55 PM8
    Australian Cattle Dog2710:20 AM28
    Australian Shepherd429:50 AM7
    Australian Terrier910:10 AM11
    Barbet211:50 AM30
    Basenji128:00 AM1
    Basset Hound449:20 AM4
    Beagle Thirteen Inches2211:15 AM5
    Beagle Fifteen Inches368:00 AM4
    Bearded Collie181:15 PM28
    Beauceron1210:15 AM32
    Bedlington Terrier610:10 AM11
    Beginner Novice A69:20 AM37
    Beginner Novice B148:00 AM37
    Belgian Malinois109:00 AM8
    Belgian Sheepdog108:00 AM8
    Belgian Tervuren168:00 AM8
    Berger Picard138:00 AM28
    Bernese Mountain Dog4110:00 AM31
    Bernese Mt. Dog Sweepstakes119:00 AM31
    Bernese Mt. Dog Veteran Sweepstakes99:00 AM31
    Bichon Frise2310:50 AM25
    Black and Tan Coonhound91:55 PM11
    Black Russian Terrier1911:20 AM8
    Black Russian Terrier Sweepstakes211:00 AM8
    Black Russian Terrier Veteran Sweepstakes311:00 AM8
    Bloodhound178:00 AM3
    Bluetick Coonhound31:55 PM11
    Boerboel111:50 AM30
    Border Collie159:00 AM8
    Border Terrier298:00 AM11
    Borzoi468:00 AM6
    Boston Terrier3310:50 AM23
    Bouvier Des Flandres231:15 PM28
    Boxer6310:30 AM33
    Bracco Italiano81:20 PM30
    Briard151:20 PM30
    Brittany168:00 AM5
    Brussels Griffon118:00 AM28
    Bull Terrier (Colored)151:15 PM10
    Bull Terrier (White)181:15 PM10
    Bulldog348:00 AM26
    Bullmastiff458:00 AM7
    Cairn Terrier2312:45 PM11
    Canaan Dog211:15 AM32
    Cane Corso1912:55 PM8
    Cardigan Welsh Corgi49:00 AM9
    Cavalier King Charles Spaniel3011:20 AM28
    Chesapeake Bay Retriever48:00 AM5
    Chihuahua (Long Coat)1910:25 AM3
    Chihuahua (Smooth Coat)2011:15 AM3
    Chinese Crested359:00 AM3
    Chinese Shar-Pei2410:00 AM8
    Chow Chow281:10 PM20
    Chow Chow Sweepstakes712:45 PM20
    Chow Chow Veteran Sweepstakes112:45 PM20
    Cirneco dell Etna68:00 AM1
    Clumber Spaniel910:45 AM20
    Cocker Spaniel (Ascob)210:45 AM20
    Cocker Spaniel (Black)610:45 AM20
    Cocker Spaniel (Parti-Color)410:45 AM20
    Collie (Rough)811:15 AM32
    Collie (Smooth)111:15 AM32
    Coton de Tulear110:00 AM23
    Curly-Coated Retriever18:00 AM9
    Dachshund (Longhaired)319:45 AM6
    Dachshund (Smooth)2211:00 AM6
    Dachshund (Wirehaired)1812:35 PM6
    Dalmatian4712:30 PM25
    Doberman Pinscher578:00 AM32
    Dogo Argentino411:50 AM30
    Dogue De Bordeaux78:00 AM29
    English Cocker Spaniel199:15 AM24
    English Setter3110:05 AM19
    English Springer Spaniel308:00 AM18
    English Toy Spaniel (B&PC)18:00 AM3
    English Toy Spaniel (KC&R)18:00 AM3
    Entlebucher Mountain Dog12:00 PM8
    Field Spaniel110:00 AM24
    Finnish Spitz1110:00 AM23
    Flat-Coated Retriever239:10 AM18
    Fox Terrier (Smooth)189:05 AM12
    Fox Terrier (Wire)69:05 AM12
    French Bulldog608:00 AM25
    German Pinscher28:00 AM29
    German Shepherd Dog321:10 PM9
    German Shorthaired Pointer2310:25 AM18
    German Wirehaired Pointer48:00 AM23
    Giant Schnauzer310:00 AM29
    Golden Retriever998:00 AM21
    Gordon Setter98:00 AM23
    Grand Basset Griffon Vendeen21:55 PM11
    Great Dane508:00 AM33
    Great Pyrenees79:00 AM29
    Greater Swiss Mountain Dog88:00 AM29
    Greyhound152:25 PM9
    Harrier19:00 AM1
    Havanese171:20 PM27
    Ibizan Hound128:00 AM20
    Icelandic Sheepdog411:15 AM32
    Irish Setter358:50 AM5
    Irish Red & White Setters1710:15 AM5
    Irish Terrier1111:10 AM11
    Irish Water Spaniel18:00 AM5
    Irish Wolfhound308:00 AM2
    Italian Greyhound339:00 AM28
    Japanese Chin138:00 AM27
    Keeshond910:50 AM23
    Kerry Blue Terrier911:10 AM11
    Komondor48:00 AM29
    Kuvasz109:00 AM29
    Labrador Retriever759:15 AM22
    Labrador Retriever Sweepstakes288:00 AM22
    Lagotto Romagnolo810:45 AM20
    Lakeland Terrier712:45 PM11
    Leonberger1411:50 AM30
    Lhasa Apso1110:25 AM25
    Lowchen49:00 AM23
    Maltese612:05 PM27
    Manchester Terrier (Standard)149:40 AM2
    Manchester Terrier (Standard) Sweepstakes59:10 AM2
    Manchester Terrier (Standard) Veteran Sweepstakes19:10 AM2
    Manchester Terrier (Toy)2110:15 AM2
    Manchester Terrier (Toy) Sweepstakes59:10 AM2
    Mastiff2310:00 AM29
    Miniature American Shepherd4112:05 PM7
    Miniature Bull Terrier4311:30 AM10
    Miniature Pinscher2210:20 AM27
    Miniature Schnauzer2410:00 AM12
    Mudi21:20 PM30
    Neapolitan Mastiff19:00 AM29
    Nederlandse Kooikerhondjes210:45 AM20
    Newfoundland2710:40 AM24
    Norfolk Terrier28:00 AM9
    Norwegian Buhund31:00 PM32
    Norwegian Elkhound48:00 AM3
    Norwich Terrier218:00 AM9
    Novice Junior Class78:00 AM14
    Novice Class A38:00 AM35
    Novice Class B2012 Noon36
    Novice Graduate28:30 AM35
    Novice Intermediate Class18:00 AM14
    Novice Senior Class68:00 AM14
    Old English Sheepdog1111:15 AM32
    Open Junior Class98:00 AM14
    Open Class A68:45 AM35
    Open Class B269:30 AM35
    Open Graduate112 Noon36
    Open Intermediate Class198:00 AM14
    Open Senior Class208:00 AM14
    Papillon398:50 AM27
    Parson Russell Terrier138:00 AM12
    Pekingese1311:10 AM27
    Pembroke Welsh Corgi209:00 AM9
    Petit Basset Griffon Vendeens38:00 AM1
    Pharaoh Hound1212:35 PM6
    Pointer149:00 AM19
    Polish Lowland Sheepdog11:15 PM28
    Pomeranian2112:45 PM21
    Poodle (Miniature)1210:25 AM18
    Poodle (Standard)3612:30 PM18
    Poodle (Toy)109:10 AM18
    Portuguese Podengo Pequeno58:00 AM1
    Portuguese Water Dog1911:00 AM29
    Preferred Novice28:00 AM35
    Preferred Open29:30 AM35
    Preferred Utility28:00 AM36
    Pug209:00 AM23
    Puli22:00 PM8
    Pumi82:00 PM8
    Rally Novice A911:50 AM34
    Rally Novice B1211:50 AM34
    Rally Intermediate1311:50 AM34
    Rally Advanced A311:40 AM34
    Rally Advanced B1011:10 AM34
    Rally Excellent B710:50 AM34
    Rally Master610:20 AM34
    Rat Terrier119:10 AM11
    Redbone Coonhound61:55 PM11
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)139:00 AM19
    Rhodesian Ridgeback7311:05 AM2
    Rottweiler328:00 AM24
    Russell Terriers148:00 AM12
    Russian Toy11:20 PM30
    Saluki251:45 PM6
    Samoyed609:30 AM30
    Schipperke110:00 AM23
    Scottish Deerhound58:00 AM23
    Scottish Terrier1910:00 AM9
    Sealyham Terrier611:00 AM12
    Shetland Sheepdog291:00 PM32
    Shiba-Inu2712:35 PM24
    Shih Tzu21:20 PM27
    Siberian Husky388:00 AM30
    Silky Terrier61:20 PM27
    Skye Terrier512:05 PM27
    Sloughi111:05 AM2
    Soft Coated Wheaten Terrier3211:00 AM12
    Spinone Italiano210:05 AM19
    ST. Bernard711:00 AM29
    Staffordshire Bull Terriers2810:50 AM9
    Standard Schnauzer1410:15 AM32
    Sussex Spaniel310:15 AM5
    The Master Class18:00 AM14
    Tibetan Mastiff48:00 AM29
    Tibetan Spaniel29:00 AM23
    Tibetan Terrier710:00 AM23
    Toy Fox Terrier88:00 AM27
    Treeing Walker Coonhound29:20 AM4
    Utility Class A212 Noon36
    Utility Class B268:00 AM36
    Versatility Class112 Noon36
    Vizsla429:15 AM20
    Vizsla Sweepstakes108:30 AM20
    Vizsla Vet Sweepstakes68:30 AM20
    Weimaraner208:00 AM19
    Welsh Springer Spaniel1510:00 AM24
    Welsh Terrier69:10 AM11
    West Highland White Terrier1110:10 AM11
    Whippet8312 Noon4
    Wirehaired Pointing Griffon88:00 AM19
    Wirehaired Vizsla110:05 AM19
    Xoloitzcuintli88:00 AM23
    Yorkshire Terrier1111:10 AM27


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved