Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

# 1 TriValley Working Dog Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Lee Brannum4145 Vancouver Ave.
    Las Vegas, NV 89121
    Ms. Betty Brask186 Kaualani Dr
    Makawao, HI 96768
    Mr. Stephen M. CabralPO Box 1891
    Duarte, CA 91010
    Mr. Martin Glover20362 Highway 42
    Myrtle Point, OR 97458
    Mrs. Suzanne M. Mayborne12900 Murphy Rd
    Winnebago, IL 61088
    Ms. Holly Scott1795 Tabeguache Mountain Dr.
    Loveland, CO 80538
    Mr. Joseph Smith28271 Vista Del Valle
    Hemet, CA 92544
    Mrs. Sylvia Thomas2155 Hackamore Place
    Riverside, CA 92506
    Mrs. Deborah Y. Verdon14940 Lisa Ln
    Beaumont, TX 77713
    Mr. Mark Joseph Walsh9934 Pratt Court
    Santee, CA 92071

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Stephen M. Cabral
    Ring Steward: Sandra Harrison
    8:00 AM 
     1Akitas Sweepstakes 0-1
     3Black Russian Terrier Sweepstakes 0-3
     1Black Russian Terrier Veteran Sweepstakes 1-0
     3Boxer Sweepstakes 1-2
     1Cane Corso Sweepstakes 1-0
     2Great Pyrenees Sweepstakes 1-1
     2Tibetan Mastiff Sweepstakes 0-2
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Deborah Y. Verdon
    8:35 AM 
     3Tibetan Mastiff 0-2-(1-0)
     5Great Pyrenees 1-1-(3-0)
    9:00 AM 
     4ST. Bernard 0-4
     15Siberian Husky 6-3-(5-0)
    9:50 AM 
     19Cane Corso 9-4-(4-2)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Mark Joseph Walsh
    10:45 AM 
     2Anatolian Shepherd 1-0-(0-1)
     5Samoyed 0-3-(1-1)
    11:10 AM 
     3Open Intermediate Class
     3Open Senior Class
    Ring No 2
    Judge: Mr. Martin Glover
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     1Bernese Mt. Dog Sweepstakes 0-1
     1Bullmastiff Sweepstakes 0-1
     3Great Dane Sweepstakes 1-2
     1Great Dane Veteran Sweepstakes 0-1
     1Mastiff Sweepstakes 0-1
     2Siberian Husky Sweepstakes 2-0
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Sylvia Thomas
    8:30 AM 
     3Doberman Pinscher Sweepstakes 2-1
     1Anatolian Shepherd Sweepstakes 1-0
     1Rottweiler Sweepstakes 1-0
    Ring No 2
    Judge: Ms. Holly Scott
    8:45 AM 
     1Greater Swiss Mountain Dog 0-1
     2Neapolitan Mastiff 2-0
     12Mastiff 1-6-(4-1)
    9:25 AM 
     11Bullmastiff 3-5-(1-2)
    9:55 AM 
     14Akita 1-11-(1-1)
    10:30 AM 
     20Rottweiler 5-6-(4-5)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Joseph Smith
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     2Portuguese Water Dog 1-0-(1-0)
     1Giant Schnauzer 0-0-(1-0)
     2Alaskan Malamute 1-0-(0-1)
    8:20 AM 
     5Bernese Mountain Dog 1-3-(1-0)
     7Black Russian Terrier 0-3-(3-1)
    8:50 AM 
     16Doberman Pinscher 6-6-(3-1)
    9:35 AM 
     29Great Dane 9-11-(4-4)
    10:50 AM 
     22Boxer 7-13-(1-1)
    Ring No 13
    Judge: Mrs. Suzanne M. Mayborne
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Carol Hamilton
    Ring Steward: Erin Kaplan
    8:00 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    8:40 AM 
     10Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:55 AM 
     1Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 14
    Judge: Ms. Betty Brask
    Ring Steward: Cathleen Nielsen
    Ring Steward: Charlene Roth
    Ring Steward: Stephanie Cullier
    8:00 AM 
     10Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:25 AM 
     1Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:35 AM 
     10Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:50 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 15
    Judge: Mr. Lee Brannum
    Ring Steward: Cynthia Smith
    Ring Steward: Jennifer Vanasse
    Ring Steward: Jason Malooly
    8:00 AM 
     14Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:55 AM 
     5Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    9:20 AM 
     8Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    9:50 AM 
     6Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    10:10 AM 
     3Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     3Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Akita149:55 AM2
    Akitas Sweepstakes18:00 AM1
    Alaskan Malamute28:00 AM4
    Anatolian Shepherd210:45 AM1
    Anatolian Shepherd Sweepstakes18:30 AM2
    Beginner Novice A19:55 AM13
    Bernese Mountain Dog58:20 AM4
    Bernese Mt. Dog Sweepstakes18:00 AM2
    Black Russian Terrier78:20 AM4
    Black Russian Terrier Sweepstakes38:00 AM1
    Black Russian Terrier Veteran Sweepstakes18:00 AM1
    Boxer2210:50 AM4
    Boxer Sweepstakes38:00 AM1
    Bullmastiff119:25 AM2
    Bullmastiff Sweepstakes18:00 AM2
    Cane Corso199:50 AM1
    Cane Corso Sweepstakes18:00 AM1
    Doberman Pinscher168:50 AM4
    Doberman Pinscher Sweepstakes38:30 AM2
    Giant Schnauzer18:00 AM4
    Great Dane299:35 AM4
    Great Dane Sweepstakes38:00 AM2
    Great Dane Veteran Sweepstakes18:00 AM2
    Great Pyrenees58:35 AM1
    Great Pyrenees Sweepstakes28:00 AM1
    Greater Swiss Mountain Dog18:45 AM2
    Kuvasz18:00 AM4
    Mastiff128:45 AM2
    Mastiff Sweepstakes18:00 AM2
    Neapolitan Mastiff28:45 AM2
    Novice Class A110:50 AM14
    Novice Class B109:35 AM14
    Open Class A48:00 AM13
    Open Class B108:40 AM13
    Open Intermediate Class311:10 AM1
    Open Senior Class311:10 AM1
    Portuguese Water Dog28:00 AM4
    Rally Novice A310:10 AM15
    Rally Novice B310:10 AM15
    Rally Intermediate69:50 AM15
    Rally Advanced A29:20 AM15
    Rally Advanced B89:20 AM15
    Rally Excellent A38:55 AM15
    Rally Excellent B58:55 AM15
    Rally Master148:00 AM15
    Rottweiler2010:30 AM2
    Rottweiler Sweepstakes18:30 AM2
    Samoyed510:45 AM1
    Siberian Husky159:00 AM1
    Siberian Husky Sweepstakes28:00 AM2
    ST. Bernard49:00 AM1
    Tibetan Mastiff38:35 AM1
    Tibetan Mastiff Sweepstakes28:00 AM1
    Utility Class A19:25 AM14
    Utility Class B108:00 AM14


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved