Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Orange Empire Dog Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Ming Kok ChuaBLK 240 Westwood Ave #02-047
    The Floravale
    Sing 6483
    Mr. Clay Coady6909 E. Lincoln Dr
    Paradise Valley, AZ 85253
    Ms. Chie Ejima5613 Yamada-Cyo Yokkaichi
    Mie Prefecture
    Japan 512-1111
    Mrs. Anne S. Katona2767 Sky Horse Trail
    Reno, NV 89511
    Ms. Gloria Kerr6820 E. Golden Ln
    Sahuarita, AZ 85629
    Miss Bonnie Lee7809 Sand Harbor Court
    Las Vegas, NV 89128
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Rd
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. David J. Peat10360 E. Raintree Dr
    Scottsdale, AZ 85255
    Mrs. Pamela B. Peat10360 E. Raintree Dr
    Scottsdale, AZ 85255
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Mrs. Linda M. Riedel8905 Maple Dr
    Pasco, WA 99301
    Ms. Lee Whittier18720 SE 23rd St
    Vancouver, WA 98683

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Gloria Kerr
    Ring Steward: Judith Dexter
    8:00 AM 
     1Toy Fox Terrier 0-0-(1-0)
     29Labrador Retriever 4-20-(4-1)
    9:10 AM 
     6Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-2-(1-2)
     2English Springer Spaniel 0-0-(2-0)
     12Irish Setter 3-3-(4-2)
    10:00 AM 
     15Miniature American Shepherd 5-6-(2-2)
     5Pumi 2-2-(1-0)
     3Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-2
     2Silky Terrier 1-0-(0-1)
    11:00 AM 
     2Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(0-2)
     8Weimaraner 1-6-(0-1)
     15Vizsla 3-4-(5-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Berger Picard 0-0-(1-0)
     5English Setter 0-1-(3-1)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     10English Cocker Spaniel 3-2-(4-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Pamela B. Peat
    Ring Steward: Corey Bowers
    8:00 AM 
     13Boston Terrier 1-5-(3-4)
     6Border Terrier 2-3-(1-0)
     7Rat Terrier 3-2-(1-1)
    9:00 AM 
     14Russell Terriers 4-5-(3-2)
     2Parson Russell Terrier 0-1-(1-0)
     4Australian Terrier 0-1-(1-2)
     3Manchester Terrier (Standard) 0-2-(1-0)
    10:00 AM 
     2Airedale Terrier 1-0-(1-0)
     4American Staffordshire Terrier 1-2-(0-1)
     5Irish Terrier 1-2-(2-0)
     2Dandie Dinmont Terrier 0-1-(1-0)
     3Fox Terrier (Wire) 0-2-(1-0)
     2Lakeland Terrier 0-1-(1-0)
     4Miniature Schnauzer 2-0-(2-0)
     4Scottish Terrier 1-1-(0-2)
    11:00 AM 
     1Sealyham Terrier 0-0-(1-0)
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     13West Highland White Terrier 3-4-(2-4)
    11:35 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     8Miniature Bull Terrier 3-1-(1-3)
     11Soft Coated Wheaten Terrier 0-5-(3-3)
     6Staffordshire Bull Terriers 3-2-(0-1)
    1:20 PM 
     9Chinese Shar-Pei 1-4-(2-2)
     6Chow Chow 1-1-(4-0)
     3Keeshond 0-1-(2-0)
     2Coton de Tulear 0-1-(0-1)
     1Finnish Spitz 1-0
     2Xoloitzcuintli 1-1
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Linda M. Riedel
    Ring Steward: John Gatturna
    8:00 AM 
     5Brittany 0-2-(1-1)
     5German Wirehaired Pointer 4-1
     6Pointer 1-3-(2-0)
     11German Shorthaired Pointer 2-7-(0-2)
    9:05 AM 
     1Nederlandse Kooikerhondjes 1-0
     4Chesapeake Bay Retriever 0-2-(0-2)
     7Flat-Coated Retriever 2-2-(2-1)
     5Samoyed 0-2-(2-1)
    9:50 AM 
     45Golden Retriever 14-24-(3-4)
    11:35 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     1ST. Bernard 0-1
     10Siberian Husky 4-2-(3-1)
     2Novice Junior Class
     1Novice Senior Class
     2Open Junior Class
     7Open Intermediate Class
     5Open Senior Class
    Ring No 4
    Judge: Ms. Lee Whittier
    Ring Steward: Darryl Vice
    8:00 AM 
     33French Bulldog 18-8-(5-2)
    9:20 AM 
     14Bulldog 4-5-(3-2)
     12Rottweiler 3-6-(3-0)
    10:20 AM 
     1Portuguese Water Dog 1-0
     1Tibetan Mastiff 0-0-(1-0)
     6Standard Schnauzer 0-4-(1-1)
     4Shiba-Inu 1-2
     15Dalmatian 7-1-(4-3)
    11:25 AM 
      Lunch
    12:10 PM 
     6Poodle (Miniature) 2-3-(1-0)
     1Lhasa Apso 0-0-(1-0)
     8Bichon Frise 2-3-(3-0)
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     13Poodle (Standard) 4-7-(0-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Ming Kok Chua
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     35Australian Shepherd 16-13-(3-3)
    9:20 AM 
     14Cardigan Welsh Corgi 3-6-(4-1)
     15Pembroke Welsh Corgi 1-10-(2-2)
    10:30 AM 
     8Border Collie 1-3-(4-0)
     7Bouvier Des Flandres 2-2-(2-1)
     3German Shepherd Dog 1-0-(2-0)
     5Belgian Tervuren 3-2
     3Polish Lowland Sheepdog 0-2-(0-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     16Australian Cattle Dog 5-6-(0-5)
     5Bearded Collie 1-2-(1-1)
     5Old English Sheepdog 0-3-(1-1)
     9Shetland Sheepdog 3-4-(1-1)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Chie Ejima
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:00 AM 
     3Japanese Chin 0-2-(1-0)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
     20Papillon 8-8-(4-0)
    9:00 AM 
     6Pug 3-1-(1-1)
     10Pomeranian 4-5-(1-0)
     3Pekingese 1-1-(1-0)
     6Chihuahua (Smooth Coat) 1-3-(1-1)
    10:00 AM 
     6Chihuahua (Long Coat) 0-3-(1-1)
     2Brussels Griffon 0-0-(1-1)
     9Havanese 2-5-(2-0)
     3Italian Greyhound 0-2-(1-0)
     6Maltese 2-2-(2-0)
    11:00 AM 
     14Miniature Pinscher 3-6-(2-3)
     8Chinese Crested 1-4-(2-1)
     11Cavalier King Charles Spaniel 4-3-(4-0)
    Ring No 7
    Judge: Mr. David J. Peat
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     24Rhodesian Ridgeback 7-13-(3-1)
    9:00 AM 
     5Dachshund (Longhaired) 1-3-(0-1)
     5Dachshund (Smooth) 1-1-(1-2)
     6Dachshund (Wirehaired) 0-1-(3-2)
     8Irish Wolfhound 3-2-(1-2)
    10:00 AM 
     2Bloodhound 0-1-(1-0)
     1Bluetick Coonhound 0-0-(0-1)
     12Borzoi 3-6-(2-1)
     11Whippet 5-2-(2-2)
    11:00 AM 
     1Grand Basset Griffon Vendeen 1-0
     1Greyhound 0-0-(0-1)
     1Harrier 0-0-(0-1)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(0-1)
     3Saluki 0-2-(0-1)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Anne S. Katona
    Ring Steward: Paul Garrity
    10:00 AM 
     7Poodle (Toy) 0-7
     15Basset Hound 2-3-1VB-(8-1)
     5Basenji 2-1-(1-0)
    11:05 AM 
     4Beagle Thirteen Inches 1-1-(1-1)
     5Beagle Fifteen Inches 2-1-(1-1)
     9Afghan Hound 2-1-(4-2)
    Ring No 9
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    Ring Steward: Anita Palmer
    8:00 AM 
     16Boxer 4-10-(1-1)
     14Bullmastiff 3-5-(2-4)
    9:10 AM 
     8Akita 2-4-(2-0)
     8Bernese Mountain Dog 2-2-(3-1)
     4Black Russian Terrier 1-2-(0-1)
    10:00 AM 
     6Alaskan Malamute 0-1-(3-2)
     8Anatolian Shepherd 3-2-(1-1)
     4Fox Terrier (Smooth) 1-2-(0-1)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Clay Coady
    Ring Steward: Christy Nelson
    8:00 AM 
     3Kuvasz 1-0-(1-1)
     21Cane Corso 8-10-(3-0)
    9:00 AM 
     5Mastiff 1-1-(2-1)
     8Great Pyrenees 2-0-(4-2)
     13Newfoundland 3-7-(3-0)
    10:00 AM 
     2Greater Swiss Mountain Dog 1-0-(1-0)
     1Dogue De Bordeaux 0-0-(0-1)
     1German Pinscher 0-0-(1-0)
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     13Doberman Pinscher 1-5-(4-3)
    10:45 AM 
     41Great Dane 16-16-(6-3)
    Ring No 11
    Judge: Miss Bonnie Lee
    8:00 AM 
     9Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:25 AM 
     4Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:00 AM 
     1Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    10:10 AM 
     11Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:40 AM 
     9Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     1Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
     3Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     4Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 12
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    8:00 AM 
     4Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    8:20 AM 
     7Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
    8:50 AM 
     3Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    9:05 AM 
     2Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
    9:20 AM 
     2Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    9:40 AM 
     4Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    10:05 AM 
     11Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:45 AM 
     5Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    11:30 AM 
     3Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    11:50 AM 
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Variety Group Judging will start at 1:30 p.m. in Rings 7 and 8.
    The Groups will be judged in the following order:
    Hounds Mrs. Katona
    Toys Ms. Ejima
    Terriers Ms.Whittier*
    Working Mrs. Riedel
    Sporting Ms. Kerr
    Herding Mr. Chua
    NonSporting Mrs. Peat*
    Best In Show Mr. Coady
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendentís Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Obedience Regulations, Ch. 1, Sec. 26
    Ms. Lee will judge Obedience Classes (Novice A, Novice B, Preferred Novice, Open A, Open B, Preferred Open, Utility A, Utility B) in place of Mr. Libeu.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound911:05 AM8
    Airedale Terrier210:00 AM2
    Akita89:10 AM9
    Alaskan Malamute610:00 AM9
    American Staffordshire Terrier410:00 AM2
    Anatolian Shepherd810:00 AM9
    Australian Cattle Dog1612:15 PM5
    Australian Shepherd358:00 AM5
    Australian Terrier49:00 AM2
    Basenji510:00 AM8
    Basset Hound1510:00 AM8
    Beagle Thirteen Inches411:05 AM8
    Beagle Fifteen Inches511:05 AM8
    Bearded Collie512:15 PM5
    Beginner Novice A311:50 AM12
    Beginner Novice B311:30 AM12
    Belgian Tervuren510:30 AM5
    Berger Picard112:45 PM1
    Bernese Mountain Dog89:10 AM9
    Bichon Frise812:10 PM4
    Black Russian Terrier49:10 AM9
    Bloodhound210:00 AM7
    Bluetick Coonhound110:00 AM7
    Border Collie810:30 AM5
    Border Terrier68:00 AM2
    Borzoi1210:00 AM7
    Boston Terrier138:00 AM2
    Bouvier Des Flandres710:30 AM5
    Boxer168:00 AM9
    Brittany58:00 AM3
    Brussels Griffon210:00 AM6
    Bulldog149:20 AM4
    Bullmastiff148:00 AM9
    Cane Corso218:00 AM10
    Cardigan Welsh Corgi149:20 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel1111:00 AM6
    Chesapeake Bay Retriever49:05 AM3
    Chihuahua (Long Coat)610:00 AM6
    Chihuahua (Smooth Coat)69:00 AM6
    Chinese Crested811:00 AM6
    Chinese Shar-Pei91:20 PM2
    Chow Chow61:20 PM2
    Cocker Spaniel (Parti-Color)310:00 AM1
    Coton de Tulear21:20 PM2
    Dachshund (Longhaired)59:00 AM7
    Dachshund (Smooth)59:00 AM7
    Dachshund (Wirehaired)69:00 AM7
    Dalmatian1510:20 AM4
    Dandie Dinmont Terrier210:00 AM2
    Doberman Pinscher1310:00 AM10
    Dogue De Bordeaux110:00 AM10
    English Cocker Spaniel1012:45 PM1
    English Setter512:45 PM1
    English Springer Spaniel29:10 AM1
    Finnish Spitz11:20 PM2
    Flat-Coated Retriever79:05 AM3
    Fox Terrier (Smooth)410:00 AM9
    Fox Terrier (Wire)310:00 AM2
    French Bulldog338:00 AM4
    German Pinscher110:00 AM10
    German Shepherd Dog310:30 AM5
    German Shorthaired Pointer118:00 AM3
    German Wirehaired Pointer58:00 AM3
    Giant Schnauzer110:00 AM10
    Golden Retriever459:50 AM3
    Gordon Setter112:45 PM1
    Grand Basset Griffon Vendeen111:00 AM7
    Great Dane4110:45 AM10
    Great Pyrenees89:00 AM10
    Greater Swiss Mountain Dog210:00 AM10
    Greyhound111:00 AM7
    Harrier111:00 AM7
    Havanese910:00 AM6
    Irish Setter129:10 AM1
    Irish Terrier510:00 AM2
    Irish Wolfhound89:00 AM7
    Italian Greyhound310:00 AM6
    Japanese Chin38:00 AM6
    Keeshond31:20 PM2
    Kuvasz38:00 AM10
    Labrador Retriever298:00 AM1
    Lakeland Terrier210:00 AM2
    Lhasa Apso112:10 PM4
    Maltese610:00 AM6
    Manchester Terrier (Standard)39:00 AM2
    Manchester Terrier (Toy)18:00 AM6
    Mastiff59:00 AM10
    Miniature American Shepherd1510:00 AM1
    Miniature Bull Terrier812:20 PM2
    Miniature Pinscher1411:00 AM6
    Miniature Schnauzer410:00 AM2
    Nederlandse Kooikerhondjes19:05 AM3
    Newfoundland139:00 AM10
    Norwegian Elkhound111:00 AM7
    Novice Junior Class212:20 PM3
    Novice Class A411:40 AM11
    Novice Class B311:40 AM11
    Novice Senior Class112:20 PM3
    Old English Sheepdog512:15 PM5
    Open Junior Class212:20 PM3
    Open Class A911:40 AM11
    Open Class B1110:10 AM11
    Open Intermediate Class712:20 PM3
    Open Senior Class512:20 PM3
    Papillon208:00 AM6
    Parson Russell Terrier29:00 AM2
    Pekingese39:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi159:20 AM5
    Petit Basset Griffon Vendeens111:00 AM7
    Pharaoh Hound111:00 AM7
    Pointer68:00 AM3
    Polish Lowland Sheepdog310:30 AM5
    Pomeranian109:00 AM6
    Poodle (Miniature)612:10 PM4
    Poodle (Standard)1312:10 PM4
    Poodle (Toy)710:00 AM8
    Portuguese Podengo Pequeno111:00 AM7
    Portuguese Water Dog110:20 AM4
    Preferred Novice111:40 AM11
    Preferred Open110:00 AM11
    Pug69:00 AM6
    Pumi510:00 AM1
    Rally Novice A510:45 AM12
    Rally Novice B1110:05 AM12
    Rally Intermediate49:40 AM12
    Rally Advanced A29:20 AM12
    Rally Advanced B29:05 AM12
    Rally Excellent A38:50 AM12
    Rally Excellent B78:20 AM12
    Rally Master48:00 AM12
    Rat Terrier78:00 AM2
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)69:10 AM1
    Rhodesian Ridgeback248:00 AM7
    Rottweiler129:20 AM4
    Russell Terriers149:00 AM2
    Saluki311:00 AM7
    Samoyed59:05 AM3
    Scottish Terrier410:00 AM2
    Sealyham Terrier111:00 AM2
    Shetland Sheepdog912:15 PM5
    Shiba-Inu410:20 AM4
    Siberian Husky1012:20 PM3
    Silky Terrier210:00 AM1
    Soft Coated Wheaten Terrier1112:20 PM2
    ST. Bernard112:20 PM3
    Staffordshire Bull Terriers612:20 PM2
    Standard Schnauzer610:20 AM4
    Sussex Spaniel112:45 PM1
    Tibetan Mastiff110:20 AM4
    Tibetan Terrier112:10 PM4
    Toy Fox Terrier18:00 AM1
    Utility Class A49:25 AM11
    Utility Class B98:00 AM11
    Vizsla1511:00 AM1
    Weimaraner811:00 AM1
    Welsh Springer Spaniel112:45 PM1
    Welsh Terrier111:00 AM2
    West Highland White Terrier1311:00 AM2
    Whippet1110:00 AM7
    Wirehaired Pointing Griffon211:00 AM1
    Xoloitzcuintli21:20 PM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved