Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Del Sur Kennel Club, Inc.

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Gary L. Andersen6250 E. Pershing Ave
    Scottsdale, AZ 85254
    Mrs. Beverly R. Andersen6250 E. Pershing Av
    Scottsdale, AZ 85254
    Mrs. Dawn Antoniak-Mitchell2505 W. Goldmine Mountain CV
    Queen Creek, AZ 85142
    Mrs. Janie M. BousekW6865 Windward Dr.
    Greenville, WI 54942
    Mrs. Judith V. Daniels8015 Litchfield Ln
    Spring, TX 77379
    Mr. Rick L. Garvin4566 Harbour Hills Dr
    Manhattan, KS 66503
    Mrs. Patricia (Pat) Hastings17195 SW Division
    Aloha, OR 97007
    Mrs. Pamela S. Lambie6234 W. Spur Rd
    Phoenix, AZ 85083
    Dr. Eric Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mrs. Joan Luna Liebes16160 Hopper Rd
    Peyton, CO 80831
    Mr. Charles E. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922
    Mrs. Patricia V. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Dr. Eric Liebes
    Ring Steward: Kay Henderson
    8:00 AM 
     19Vizsla 5-9-(4-1)
     8Weimaraner 1-1-(2-4)
    9:05 AM 
     2Clumber Spaniel 1-0-(1-0)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     5Saluki 3-1-(0-1)
     6Cocker Spaniel (Black) 0-3-(1-2)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
    9:45 AM 
     70Golden Retriever 26-29-(11-4)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     10Bullmastiff 2-3-(3-2)
     12Cane Corso 4-4-(2-2)
     3Black Russian Terrier 0-2-(0-1)
    2:15 PM 
     2Akita 0-2
     4Alaskan Malamute 0-2-(2-0)
     3Anatolian Shepherd 0-1-(2-0)
     7Bernese Mountain Dog 2-3-(1-0)
     5Boerboel 4-1
     7Dogo Argentino 2-4-(1-0)
     1Dogue De Bordeaux 1-0
     1German Pinscher 0-1
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Gary L. Andersen
    Ring Steward: Laura Lei Strain
    8:00 AM 
     24Rhodesian Ridgeback 5-11-(6-2)
    9:00 AM 
     3Pekingese 1-1-(1-0)
     14Pug 2-8-(3-1)
     5Toy Fox Terrier 3-1-(1-0)
     2Silky Terrier 0-1-(0-1)
     2Yorkshire Terrier 0-2
    10:00 AM 
     5Afghan Hound 2-2-(0-1)
     5Bloodhound 1-2-(2-0)
     10Borzoi 3-5-(2-0)
     2Ibizan Hound 0-1-(0-1)
     2Otterhound 2-0
     2Scottish Deerhound 0-2
    11:00 AM 
     7Irish Wolfhound 3-2-(0-2)
     1Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-0)
    11:20 AM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-1
     29Whippet 8-13-(4-4)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     13Papillon 3-6-(3-1)
     10Pomeranian 4-3-(3-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Charles E. Trotter
    Ring Steward: Karen Kennedy
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     12Mastiff 3-7-(2-0)
     13Rottweiler 5-5-(2-1)
    9:00 AM 
     21Newfoundland 7-5-1VD-(7-1)
     10Portuguese Water Dog 4-3-(1-2)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
    10:45 AM 
     4Basset Hound 1-0-(3-0)
     9Basenji 3-2-(4-0)
     6Beagle Thirteen Inches 1-3-(1-1)
     8Beagle Fifteen Inches 3-3-(1-1)
     3Black and Tan Coonhound 0-0-(3-0)
    11:55 AM 
     5Brittany 3-1-(0-1)
     2Lagotto Romagnolo 1-0-(1-0)
     4Pointer 0-1-(1-2)
     11Flat-Coated Retriever 3-4-(1-2)
     3English Setter 1-0-(1-1)
    12:55 PM 
     10English Cocker Spaniel 1-3-(5-1)
     2Welsh Springer Spaniel 0-1-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Janie M. Bousek
    1:25 PM 
     2Airedale Terrier 0-1-(1-0)
     11American Staffordshire Terrier 4-4-(3-0)
     3Bull Terrier (Colored) 1-0-(0-2)
     3Bull Terrier (White) 1-2
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(1-0)
     3Lakeland Terrier 1-1-(0-1)
    2:20 PM 
     2Australian Terrier 1-0-(0-1)
     1Bedlington Terrier 0-1
     13Border Terrier 2-6-(3-2)
     6Cairn Terrier 1-3-(1-1)
     2Fox Terrier (Smooth) 1-1
     2Glen of Imaal Terrier 0-1-(1-0)
     2Miniature Schnauzer 0-0-(1-1)
     4Norfolk Terrier 3-0-(1-0)
     2Norwich Terrier 0-1-(1-0)
     3Parson Russell Terrier 2-0-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     14Australian Cattle Dog 3-4-(1-6)
     9Australian Shepherd 6-1-(1-1)
     3Belgian Malinois 0-2-(1-0)
    9:00 AM 
     1Belgian Sheepdog 1-0
     2Belgian Tervuren 1-1
     1Bergamasco Sheepdog 0-1
     2Berger Picard 2-0
     6Border Collie 5-0-(1-0)
     4Beauceron 1-3
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(1-0)
     7German Shepherd Dog 3-3-(1-0)
    10:00 AM 
     6Collie (Rough) 2-2-(1-1)
     12Bearded Collie 1-5-(2-3)
     1Pumi 0-0-(0-1)
    11:15 AM 
      Lunch
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
    Ring Steward: Laura Diebold
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     10Cardigan Welsh Corgi 2-5-(1-2)
     16Pembroke Welsh Corgi 8-4-1VB-(0-3)
    9:00 AM 
     13Miniature American Shepherd 4-3-(5-1)
     7Shetland Sheepdog 3-3-(1-0)
     4Lowchen 1-2-(1-0)
     2Xoloitzcuintli 0-1-(1-0)
    10:00 AM 
     4Old English Sheepdog 1-2-(1-0)
     1Briard 0-0-(1-0)
     15Bouvier Des Flandres 4-5-(3-3)
     3Tibetan Spaniel 0-2-(1-0)
     3Tibetan Terrier 0-1-(1-1)
    11:00 AM 
     5Japanese Chin 2-1-(2-0)
     6Italian Greyhound 1-3-(1-1)
     5Maltese 2-3
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Beverly R. Andersen
    11:40 AM 
     3Nederlandse Kooikerhondjes 1-1-(1-0)
     13German Shorthaired Pointer 2-5-(3-3)
    12:20 PM 
     2Chesapeake Bay Retriever 1-0-(0-1)
     13Irish Setter 6-2-(3-2)
    1:10 PM 
     5Russell Terriers 1-2-(2-0)
     10Scottish Terrier 3-4-(2-1)
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     5West Highland White Terrier 0-2-(3-0)
     2Soft Coated Wheaten Terrier 0-1-(0-1)
     9Staffordshire Bull Terriers 2-4-(2-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Judith V. Daniels
    Ring Steward: Brandon Melanese
    8:00 AM 
     13Bulldog 3-7-(2-1)
    8:30 AM 
     27French Bulldog 11-13-(2-1)
    9:30 AM 
     39Great Dane 10-18-(7-4)
    11:00 AM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     8Great Pyrenees 4-3-(1-0)
     4Greater Swiss Mountain Dog 2-2
     9Standard Schnauzer 1-1-(4-3)
     2Tibetan Mastiff 0-0-(2-0)
    12 Noon 
     12Poodle (Toy) 5-7
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     2Rat Terrier 2-0
     2Skye Terrier 1-1
     15Poodle (Miniature) 6-4-(3-1)
     1Coton de Tulear 1-0
     18Dalmatian 4-6-(3-5)
     24Poodle (Standard) 7-13-(0-4)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Janie M. Bousek
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:00 AM 
     19Labrador Retriever 6-8-1VD-(3-1)
     4Wirehaired Pointing Griffon 0-2-(1-1)
     5Biewer Terrier 3-2
    9:05 AM 
     3English Toy Spaniel (B&PC) 0-2-(1-0)
     1English Toy Spaniel (KC&R) 0-1
     9Chinese Crested 4-1-(2-2)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
     5Miniature Pinscher 0-2-(2-1)
     7Havanese 1-3-(3-0)
    10:05 AM 
     1Affenpinscher 0-0-(0-1)
     1Brussels Griffon 0-1
     16Chihuahua (Long Coat) 7-6-(1-2)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 1-1-(2-1)
    11:00 AM 
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1)
     7Miniature Bull Terrier 0-3-(2-2)
    11:20 AM 
     30Cavalier King Charles Spaniel 12-7-1VB-(8-2)
    12:30 PM 
      Lunch
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     41Boxer 10-20-(7-4)
    9:40 AM 
     20Doberman Pinscher 7-6-(3-4)
    10:30 AM 
     17Samoyed 4-9-(2-2)
     13Siberian Husky 8-1-(3-0)
    11:40 AM 
     9Boston Terrier 2-4-(2-1)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     2Canaan Dog 1-1
     1Finnish Lapphund 0-1
     1Icelandic Sheepdog 0-1
     2Norwegian Buhund 1-0-(0-1)
     6American Eskimos 1-3-(0-2)
     6Bichon Frise 0-1-(4-1)
     8Shiba-Inu 2-3-(2-1)
    1:45 PM 
     3Chow Chow 0-2-(1-0)
     9Keeshond 1-3-(3-2)
    2:15 PM 
     3Novice Junior Class
     3Novice Senior Class
     5Open Junior Class
     4Open Intermediate Class
     11Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Dawn Antoniak-Mitchell
    Ring Steward: Donna Kurtz
    Ring Steward: Carol Kachelmeyer
    Ring Steward: Leslie Lewis
    8:00 AM 
     7Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:10 AM 
     4Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:45 AM 
     9Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    10:50 AM 
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    11:25 AM 
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    11:35 AM 
     7Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
     2Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
     5Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    Ring No 10
    Judge: Mr. Rick L. Garvin
    Ring Steward: Cathleen Nielsen
    Ring Steward: Mason Campbell
    Ring Steward: Pat Ames
    Ring Steward: Paula Strasser
    8:00 AM 
     24Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    9:25 AM 
     15Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
    10:20 AM 
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    10:30 AM 
     23Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
    11:50 AM 
     2Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     9Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     9Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.

    NOHS Groups will start at 2:30 pm in Ring 2
    Sporting Mrs. Liebes
    Toys Mrs. Andersen
    Herding Mrs. Hastings
    Working Mrs. Hastings
    Terriers Mrs. Hastings
    Hounds Mrs. Bousek
    NonSporting Mrs. Daniels
    BISOH Mrs. Liebes

    Variety Groups will start at 3 pm in Rings 4-5
    Sporting Mrs. Andersen
    Toys Mrs.Liebes
    Herding Mrs. Trotter
    Working Mrs. Daniels
    Terriers Mrs. Bousek
    Hounds Mrs.Lambie
    NonSporting Mrs. Hastings
    Best In Show Mr. Andersen

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Ch. 7, Sec. 13
    Mrs. Trotter will judge Italian Greyhounds, Japanese Chin, Maltese in place of Mrs. Bousek.
    Mrs. Andersen will judge Irish Setter in place of Dr. Liebes.
    Mr. Trotter will judge Mastiff, Newfoundland, Portuguese Water Dog, Rottweiler in place of Mrs. Daniels.

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher110:05 AM7
    Afghan Hound510:00 AM2
    Airedale Terrier21:25 PM3
    Akita22:15 PM1
    Alaskan Malamute42:15 PM1
    American Eskimos612:45 PM8
    American Staffordshire Terrier111:25 PM3
    Anatolian Shepherd32:15 PM1
    Australian Cattle Dog148:00 AM4
    Australian Shepherd98:00 AM4
    Australian Terrier22:20 PM3
    Basenji910:45 AM3
    Basset Hound410:45 AM3
    Beagle Thirteen Inches610:45 AM3
    Beagle Fifteen Inches810:45 AM3
    Bearded Collie1210:00 AM4
    Beauceron49:00 AM4
    Bedlington Terrier12:20 PM3
    Beginner Novice B511:35 AM9
    Belgian Malinois38:00 AM4
    Belgian Sheepdog19:00 AM4
    Belgian Tervuren29:00 AM4
    Bergamasco Sheepdog19:00 AM4
    Berger Picard29:00 AM4
    Bernese Mountain Dog72:15 PM1
    Bichon Frise612:45 PM8
    Biewer Terrier58:00 AM7
    Black and Tan Coonhound310:45 AM3
    Black Russian Terrier31:15 PM1
    Bloodhound510:00 AM2
    Boerboel52:15 PM1
    Border Collie69:00 AM4
    Border Terrier132:20 PM3
    Borzoi1010:00 AM2
    Boston Terrier911:40 AM8
    Bouvier Des Flandres1510:00 AM5
    Boxer418:00 AM8
    Briard110:00 AM5
    Brittany511:55 AM3
    Brussels Griffon110:05 AM7
    Bull Terrier (Colored)31:25 PM3
    Bull Terrier (White)31:25 PM3
    Bulldog138:00 AM6
    Bullmastiff101:15 PM1
    Cairn Terrier62:20 PM3
    Canaan Dog212:45 PM8
    Cane Corso121:15 PM1
    Cardigan Welsh Corgi108:00 AM5
    Cavalier King Charles Spaniel3011:20 AM7
    Chesapeake Bay Retriever212:20 PM5
    Chihuahua (Long Coat)1610:05 AM7
    Chihuahua (Smooth Coat)510:05 AM7
    Chinese Crested99:05 AM7
    Chow Chow31:45 PM8
    Clumber Spaniel29:05 AM1
    Cocker Spaniel (Ascob)19:05 AM1
    Cocker Spaniel (Black)69:05 AM1
    Cocker Spaniel (Parti-Color)19:05 AM1
    Collie (Rough)610:00 AM4
    Coton de Tulear11:15 PM6
    Dalmatian181:15 PM6
    Doberman Pinscher209:40 AM8
    Dogo Argentino72:15 PM1
    Dogue De Bordeaux12:15 PM1
    English Cocker Spaniel1012:55 PM3
    English Setter311:55 AM3
    English Toy Spaniel (B&PC)39:05 AM7
    English Toy Spaniel (KC&R)19:05 AM7
    Finnish Lapphund112:45 PM8
    Flat-Coated Retriever1111:55 AM3
    Fox Terrier (Smooth)22:20 PM3
    French Bulldog278:30 AM6
    German Pinscher12:15 PM1
    German Shepherd Dog79:00 AM4
    German Shorthaired Pointer1311:40 AM5
    Giant Schnauzer12:15 PM1
    Glen of Imaal Terrier22:20 PM3
    Golden Retriever709:45 AM1
    Grand Basset Griffon Vendeen111:00 AM2
    Great Dane399:30 AM6
    Great Pyrenees811:00 AM6
    Greater Swiss Mountain Dog411:00 AM6
    Havanese79:05 AM7
    Ibizan Hound210:00 AM2
    Icelandic Sheepdog112:45 PM8
    Irish Setter1312:20 PM5
    Irish Terrier11:25 PM3
    Irish Wolfhound711:00 AM2
    Italian Greyhound611:00 AM5
    Japanese Chin511:00 AM5
    Keeshond91:45 PM8
    Kerry Blue Terrier11:25 PM3
    Kuvasz111:00 AM6
    Labrador Retriever198:00 AM7
    Lagotto Romagnolo211:55 AM3
    Lakeland Terrier31:25 PM3
    Lowchen49:00 AM5
    Maltese511:00 AM5
    Manchester Terrier (Standard)211:00 AM7
    Manchester Terrier (Toy)19:05 AM7
    Mastiff128:00 AM3
    Miniature American Shepherd139:00 AM5
    Miniature Bull Terrier711:00 AM7
    Miniature Pinscher59:05 AM7
    Miniature Schnauzer22:20 PM3
    Nederlandse Kooikerhondjes311:40 AM5
    Newfoundland219:00 AM3
    Norfolk Terrier42:20 PM3
    Norwegian Buhund212:45 PM8
    Norwich Terrier22:20 PM3
    Novice Junior Class32:15 PM8
    Novice Class A211:35 AM9
    Novice Class B711:35 AM9
    Novice Graduate111:25 AM9
    Novice Senior Class32:15 PM8
    Old English Sheepdog410:00 AM5
    Open Junior Class52:15 PM8
    Open Class A510:50 AM9
    Open Class B99:45 AM9
    Open Intermediate Class42:15 PM8
    Open Senior Class112:15 PM8
    Otterhound210:00 AM2
    Papillon131:15 PM2
    Parson Russell Terrier32:20 PM3
    Pekingese39:00 AM2
    Pembroke Welsh Corgi168:00 AM5
    Petit Basset Griffon Vendeens111:20 AM2
    Pharaoh Hound19:05 AM1
    Pointer411:55 AM3
    Polish Lowland Sheepdog19:00 AM4
    Pomeranian101:15 PM2
    Poodle (Miniature)151:15 PM6
    Poodle (Standard)241:15 PM6
    Poodle (Toy)1212 Noon6
    Portuguese Water Dog109:00 AM3
    Preferred Novice211:35 AM9
    Pug149:00 AM2
    Pumi110:00 AM4
    Rally Novice A911:50 AM10
    Rally Novice B911:50 AM10
    Rally Intermediate211:50 AM10
    Rally Advanced B2310:30 AM10
    Rally Excellent A110:20 AM10
    Rally Excellent B159:25 AM10
    Rally Master248:00 AM10
    Rat Terrier21:15 PM6
    Rhodesian Ridgeback248:00 AM2
    Rottweiler138:00 AM3
    Russell Terriers51:10 PM5
    Saluki59:05 AM1
    Samoyed1710:30 AM8
    Scottish Deerhound210:00 AM2
    Scottish Terrier101:10 PM5
    Shetland Sheepdog79:00 AM5
    Shiba-Inu812:45 PM8
    Siberian Husky1310:30 AM8
    Silky Terrier29:00 AM2
    Skye Terrier21:15 PM6
    Soft Coated Wheaten Terrier21:10 PM5
    Staffordshire Bull Terriers91:10 PM5
    Standard Schnauzer911:00 AM6
    The Master Class12:15 PM8
    Tibetan Mastiff211:00 AM6
    Tibetan Spaniel310:00 AM5
    Tibetan Terrier310:00 AM5
    Toy Fox Terrier59:00 AM2
    Utility Class A49:10 AM9
    Utility Class B78:00 AM9
    Vizsla198:00 AM1
    Weimaraner88:00 AM1
    Welsh Springer Spaniel212:55 PM3
    Welsh Terrier11:10 PM5
    West Highland White Terrier51:10 PM5
    Whippet2911:20 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon48:00 AM7
    Xoloitzcuintli29:00 AM5
    Yorkshire Terrier29:00 AM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved