Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

San Gabriel Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Edd E. Bivin4108 Pebblebrook Court
    Fort Worth, TX 76109
    Mrs. Danelle M. Brown510 Monarch Trail
    Georgetown, TX 78633
    Mr. Kenneth A. Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Mrs. Donna J. Buxton3215 Pine Arbor Trail
    Kingwood, TX 77345
    Mr. Lowell K. Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Dr. Donald A. Gill3210 Birdwell
    Tyler, TX 75701
    Mrs. Nancy Lovelady4853 Proctor Rd
    Castro Valley, CA 94546
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton St
    Cerritos, CA 90703
    Mrs. Kaisa Metteri-GoldKarhusuinhuja 6
    Siuntio, Fin 02570
    Ms. Sheila D. Paske1622 Cottonwood St
    Woodland, CA 95695
    Ms. Lora Seale5367 Pecan Place Dr
    McKinley, TX 75071
    Mr. Raymond P. Stevens29920 Margale Ln
    Vista, CA 92084
    Mrs. Dorothy B. Taylor2 Mayfair Ln
    Nashua, NH 03063
    Mr. Jerry M. Watson130 Carrington St
    Savannah, TN 38372

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Nancy Lovelady
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:30 AM 
     10Staffordshire Bull Terriers 1-5-(4-0)
     15Soft Coated Wheaten Terrier 4-6-(3-2)
    9:30 AM 
     10Miniature Bull Terrier 2-3-(1-4)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     1Fox Terrier (Smooth) 0-0-(1-0)
     4Fox Terrier (Wire) 1-3
     5West Highland White Terrier 1-1-(2-1)
     2Airedale Terrier 0-0-(2-0)
    10:25 AM 
     12Border Terrier 2-5-(4-1)
     5Cairn Terrier 0-1-(2-2)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Lowell K. Davis
    11:15 AM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     5Samoyed 0-4-(1-0)
     13Mastiff 2-6-(4-1)
    12 Noon 
     16Doberman Pinscher 6-6-(3-1)
    Ring No 2
    Judge: Dr. Donald A. Gill
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:30 AM 
     4Black and Tan Coonhound 1-1-(1-1)
     6Borzoi 2-3-(0-1)
     2Cirneco dell Etna 1-0-(0-1)
     2Grand Basset Griffon Vendeen 0-0-(1-1)
     4Dachshund (Longhaired) 0-0-(3-1)
     6Dachshund (Smooth) 0-1-(4-1)
    9:30 AM 
     5Saluki 1-3-(1-0)
     5Ibizan Hound 2-2-(0-1)
     16Whippet 3-8-(2-3)
    10:30 AM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     16Rhodesian Ridgeback 3-8-(3-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Raymond P. Stevens
    11:15 AM 
     19Papillon 4-9-(4-2)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     1Novice Senior Class
     4Open Junior Class
     6Open Intermediate Class
     8Open Senior Class
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Danelle M. Brown
    Ring Steward: Sandra Harrison
    8:30 AM 
     2Irish Wolfhound 0-0-(0-2)
     8Flat-Coated Retriever 0-2-(1-5)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 1-0-(0-1)
     5Spinone Italiano 1-4
     2Wirehaired Vizsla 1-0-(1-0)
     5German Shorthaired Pointer 0-5
    9:30 AM 
     2Lagotto Romagnolo 1-0-(0-1)
     1Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(0-1)
     1Nederlandse Kooikerhondjes 0-0-(1-0)
     9Irish Setter 1-4-(3-1)
     2Irish Red & White Setters 0-1-(1-0)
     10Brittany 1-3-(4-2)
    10:30 AM 
     3English Setter 1-1-(1-0)
     14Vizsla 3-3-(6-2)
     2Cocker Spaniel (Ascob) 1-0-(0-1)
    11:15 AM 
     15English Cocker Spaniel 7-1-(6-1)
     2Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-1)
     9Labrador Retriever 2-4-(2-1)
    12:15 PM 
      Lunch
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Donna J. Buxton
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:30 AM 
     2Affenpinscher 1-1
     1Brussels Griffon 0-1
     4Italian Greyhound 0-2-(1-1)
     4Chihuahua (Smooth Coat) 2-1-(0-1)
     3Pomeranian 0-1-(1-1)
     6Chihuahua (Long Coat) 0-3-(3-0)
     5Xoloitzcuintli 2-0-(1-2)
    9:30 AM 
     4Chow Chow 1-2-(1-0)
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     10Pekingese 5-2-(2-1)
     2Lhasa Apso 1-1
     9Poodle (Miniature) 4-3-(0-2)
    10:30 AM 
     2Tibetan Terrier 0-1-(1-0)
     5Shiba-Inu 2-2
     11Chinese Crested 4-2-(2-3)
     11Havanese 4-4-(1-2)
    11:40 AM 
      Lunch
    Ring No 5
    Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:30 AM 
     20Australian Cattle Dog 3-8-(3-6)
     3Beauceron 0-2-(1-0)
     3Belgian Tervuren 0-1-(1-1)
    9:30 AM 
     1Belgian Malinois 0-0-(1-0)
     9Collie (Rough) 3-4-(2-0)
     11Bouvier Des Flandres 2-6-(1-2)
     5German Shepherd Dog 2-3
    10:30 AM 
     1Polish Lowland Sheepdog 1-0
     1Bergamasco Sheepdog 0-1
     5Briard 2-1-(1-1)
     2Collie (Smooth) 0-1-(0-1)
     4Bearded Collie 0-2-(1-1)
     2Australian Shepherd 0-1-(0-1)
     1Puli 0-0-(1-0)
     1Sussex Spaniel 0-0-(1-0)
     9English Springer Spaniel 1-4-(2-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     11Old English Sheepdog 6-2-(1-2)
     9Cardigan Welsh Corgi 3-4-(2-0)
     6Miniature American Shepherd 2-2-(1-1)
    1:15 PM 
     27Shetland Sheepdog 4-17-(4-2)
    2:20 PM 
     19Pembroke Welsh Corgi 8-10-(0-1)
     8Border Collie 2-2-(2-2)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Sheila D. Paske
    Ring Steward: Michael Potter
    8:30 AM 
     26Great Dane 8-10-(4-3)
    9:30 AM 
     23Basset Hound 7-4-(9-3)
    10:25 AM 
     1Bloodhound 0-0-(0-1)
     1Greyhound 1-0
     12Afghan Hound 3-5-(3-0)
     4Basenji 1-1-(1-1)
     7Beagle Fifteen Inches 1-3-(2-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 6
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    12:15 PM 
     15Golden Retriever 7-6-(2-0)
     8Weimaraner 1-4-(0-3)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Kaisa Metteri-Gold
    8:30 AM 
     29French Bulldog 12-13-(1-3)
    9:40 AM 
     12Poodle (Toy) 2-7-(2-1)
     3Pug 0-1-(2-0)
     5Miniature Pinscher 1-2-(2-0)
     1Manchester Terrier (Toy) 0-0-(1-0)
    10:30 AM 
     4Dandie Dinmont Terrier 0-3-(0-1)
     1American Hairless Terrier 1-0
     2Manchester Terrier (Standard) 1-0-(1-0)
     4Miniature Schnauzer 1-1-(1-1)
     1Norwich Terrier 1-0
     3Parson Russell Terrier 2-0-(1-0)
     5Russell Terriers 0-1-(1-3)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(1-0)
     4Lakeland Terrier 0-2-(1-1)
    11:30 AM 
     2Welsh Terrier 1-0-(0-1)
     12Scottish Terrier 5-4-(1-2)
     5Japanese Chin 1-1-(1-2)
     5Maltese 2-2-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Dorothy B. Taylor
    8:30 AM 
     14Bulldog 1-9-(2-2)
     16Keeshond 5-4-(5-2)
    9:40 AM 
     22Chinese Shar-Pei 7-5-(3-7)
    10:30 AM 
     19Boston Terrier 3-11-(4-1)
    11:20 AM 
     20Dalmatian 3-8-(5-4)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     9Bichon Frise 3-2-(2-2)
     18Poodle (Standard) 7-9-(1-1)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Jerry M. Watson
    8:30 AM 
     4Dogue De Bordeaux 2-2
     23Boxer 7-12-(2-2)
    9:30 AM 
     16Akita 2-11-(1-2)
     7Black Russian Terrier 0-3-(3-1)
     3Alaskan Malamute 1-1-(0-1)
    10:30 AM 
     5Bernese Mountain Dog 1-3-(1-0)
     20Cane Corso 8-6-(4-2)
    11:30 AM 
     4Newfoundland 3-0-(1-0)
     11Bullmastiff 3-3-(2-3)
     1Giant Schnauzer 0-0-(1-0)
     5Great Pyrenees 1-1-(3-0)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     27Rottweiler 7-11-(4-5)
     1Bracco Italiano 1-0
     2Dutch Shepherd 0-2
    Ring No 10
    Judge: Mr. Edd E. Bivin
    9:30 AM 
     3Toy Fox Terrier 1-0-(1-1)
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     5ST. Bernard 1-4
     16Siberian Husky 6-4-(6-0)
    10:30 AM 
     1Standard Schnauzer 0-0-(1-0)
     3Tibetan Mastiff 0-2-(1-0)
     3Portuguese Water Dog 1-0-(2-0)
     12Pointer 3-2-(4-3)
    11:20 AM 
     22Cavalier King Charles Spaniel 7-11-(2-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    Ring No 14
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Doris Schlicht
    Ring Steward: Carole Foth
    8:00 AM 
     10Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:35 AM 
     3Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:10 AM 
     1Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    Ring No 15
    Judge: Ms. Lora Seale
    Ring Steward: Kayla Partridge
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    8:00 AM 
     2Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    8:15 AM 
     9Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:30 AM 
     8Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    10:25 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:30 AM 
     1Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    11:00 AM 
     11Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    11:45 AM 
     6Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
     8Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     1Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
     4Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
     4Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     1Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. BEST WESTERN COSTUME IN SHOW CONTEST
    & BEST KIDS WESTERN COSTUME IN SHOW
    To be held in Ring 4 at 12:45 pm
    The Groups will be judged in the following order. Groups may be judged two at a time at the discretion of the Club. Any change in this order will be announced at the show. NOHS groups at 1 pm in Rings 3-4
    Hounds Ms. Paske
    Terriers Ms. Lovelady
    Toys Ms. Taylor
    NonSporting Mrs. Metteri-Gold
    Working Ms. Paske
    Herding Mrs. Buxton
    Sporting Mr. Buxton
    BISOH Dr. Gill
    Variety groups at 1:30 pm in Rings 1-2
    Hounds Dr. Gill
    Terriers Mrs. Metteri-Gold
    Toys Mrs.Buxton
    NonSporting Mrs. Taylor
    Working Mr. Watson
    Herding Mr.Buxton
    Sporting Mrs. Brown
    Best In Show Mr. Bivin
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8:00 AM the morning of the show. NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held 30 minutes prior to the published start of Group Judging. The briefing location will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend. OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club Rules and Regulations, the following judge change is being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mrs. Brown will judge Irish Wolfhounds in place of Mr. Owens.
    Dr. Gill will judge BISOH, Hound Group, Black & Tan Coonhound, Borzoi, Cirneco dell Etna, Dachshunds, Grand Basset Griffon Vendeen, Ibizan, Norwegian Elkhound, Rhodesian Ridgebacks, Saluki and Whippets in place of Mr. Owens. Mr. Buxton will judge NOHS Sporting in place of Mrs. Brown.
    Ms. Seale will judge Open A, Open B, Novice B, Beginner Novice A, and all Rally classes in place of Dr. Regan.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher28:30 AM4
    Afghan Hound1210:25 AM6
    Airedale Terrier29:30 AM1
    Akita169:30 AM9
    Alaskan Malamute39:30 AM9
    American Hairless Terrier110:30 AM7
    American Staffordshire Terrier110:30 AM7
    Australian Cattle Dog208:30 AM5
    Australian Shepherd210:30 AM5
    Basenji410:25 AM6
    Basset Hound239:30 AM6
    Beagle Fifteen Inches710:25 AM6
    Bearded Collie410:30 AM5
    Beauceron38:30 AM5
    Beginner Novice A110:30 AM15
    Beginner Novice B110:10 AM14
    Belgian Malinois19:30 AM5
    Belgian Tervuren38:30 AM5
    Bergamasco Sheepdog110:30 AM5
    Bernese Mountain Dog510:30 AM9
    Bichon Frise912:55 PM8
    Black and Tan Coonhound48:30 AM2
    Black Russian Terrier79:30 AM9
    Bloodhound110:25 AM6
    Border Collie82:20 PM5
    Border Terrier1210:25 AM1
    Borzoi68:30 AM2
    Boston Terrier1910:30 AM8
    Bouvier Des Flandres119:30 AM5
    Boxer238:30 AM9
    Bracco Italiano11:05 PM9
    Briard510:30 AM5
    Brittany109:30 AM3
    Brussels Griffon18:30 AM4
    Bulldog148:30 AM8
    Bullmastiff1111:30 AM9
    Cairn Terrier510:25 AM1
    Cane Corso2010:30 AM9
    Cardigan Welsh Corgi912:15 PM5
    Cavalier King Charles Spaniel2211:20 AM10
    Chihuahua (Long Coat)68:30 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)48:30 AM4
    Chinese Crested1110:30 AM4
    Chinese Shar-Pei229:40 AM8
    Chow Chow49:30 AM4
    Cirneco dell Etna28:30 AM2
    Cocker Spaniel (Ascob)210:30 AM3
    Cocker Spaniel (Parti-Color)211:15 AM3
    Collie (Rough)99:30 AM5
    Collie (Smooth)210:30 AM5
    Dachshund (Longhaired)48:30 AM2
    Dachshund (Smooth)68:30 AM2
    Dalmatian2011:20 AM8
    Dandie Dinmont Terrier410:30 AM7
    Doberman Pinscher1612 Noon1
    Dogue De Bordeaux48:30 AM9
    Dutch Shepherd21:05 PM9
    English Cocker Spaniel1511:15 AM3
    English Setter310:30 AM3
    English Springer Spaniel910:30 AM5
    Flat-Coated Retriever88:30 AM3
    Fox Terrier (Smooth)19:30 AM1
    Fox Terrier (Wire)49:30 AM1
    French Bulldog298:30 AM7
    German Shepherd Dog59:30 AM5
    German Shorthaired Pointer58:30 AM3
    Giant Schnauzer111:30 AM9
    Golden Retriever1512:15 PM6
    Grand Basset Griffon Vendeen28:30 AM2
    Great Dane268:30 AM6
    Great Pyrenees511:30 AM9
    Greyhound110:25 AM6
    Havanese1110:30 AM4
    Ibizan Hound59:30 AM2
    Irish Setter99:30 AM3
    Irish Red & White Setters29:30 AM3
    Irish Terrier19:30 AM1
    Irish Wolfhound28:30 AM3
    Italian Greyhound48:30 AM4
    Japanese Chin511:30 AM7
    Keeshond168:30 AM8
    Kuvasz111:15 AM1
    Labrador Retriever911:15 AM3
    Lagotto Romagnolo29:30 AM3
    Lakeland Terrier410:30 AM7
    Lhasa Apso29:30 AM4
    Maltese511:30 AM7
    Manchester Terrier (Standard)210:30 AM7
    Manchester Terrier (Toy)19:40 AM7
    Mastiff1311:15 AM1
    Miniature American Shepherd612:15 PM5
    Miniature Bull Terrier109:30 AM1
    Miniature Pinscher59:40 AM7
    Miniature Schnauzer410:30 AM7
    Neapolitan Mastiff19:30 AM10
    Nederlandse Kooikerhondjes19:30 AM3
    Newfoundland411:30 AM9
    Norwegian Elkhound110:30 AM2
    Norwich Terrier110:30 AM7
    Novice Junior Class112:45 PM2
    Novice Class A110:25 AM15
    Novice Class B89:30 AM15
    Novice Intermediate Class112:45 PM2
    Novice Senior Class112:45 PM2
    Old English Sheepdog1112:15 PM5
    Open Junior Class412:45 PM2
    Open Class A28:00 AM15
    Open Class B98:15 AM15
    Open Intermediate Class612:45 PM2
    Open Senior Class812:45 PM2
    Papillon1911:15 AM2
    Parson Russell Terrier310:30 AM7
    Pekingese109:30 AM4
    Pembroke Welsh Corgi192:20 PM5
    Pointer1210:30 AM10
    Polish Lowland Sheepdog110:30 AM5
    Pomeranian38:30 AM4
    Poodle (Miniature)99:30 AM4
    Poodle (Standard)1812:55 PM8
    Poodle (Toy)129:40 AM7
    Portuguese Water Dog310:30 AM10
    Pug39:40 AM7
    Puli110:30 AM5
    Rally Novice A111:45 AM15
    Rally Novice B411:45 AM15
    Rally Intermediate411:45 AM15
    Rally Advanced A111:45 AM15
    Rally Advanced B811:45 AM15
    Rally Excellent A211:45 AM15
    Rally Excellent B611:45 AM15
    Rally Master1111:00 AM15
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)28:30 AM3
    Rhodesian Ridgeback1610:30 AM2
    Rottweiler271:05 PM9
    Russell Terriers510:30 AM7
    Saluki59:30 AM2
    Samoyed511:15 AM1
    Scottish Terrier1211:30 AM7
    Shetland Sheepdog271:15 PM5
    Shiba-Inu510:30 AM4
    Siberian Husky169:30 AM10
    Silky Terrier19:30 AM4
    Soft Coated Wheaten Terrier158:30 AM1
    Spinone Italiano58:30 AM3
    ST. Bernard59:30 AM10
    Staffordshire Bull Terriers108:30 AM1
    Standard Schnauzer110:30 AM10
    Sussex Spaniel110:30 AM5
    Tibetan Mastiff310:30 AM10
    Tibetan Terrier210:30 AM4
    Toy Fox Terrier39:30 AM10
    Utility Class A39:35 AM14
    Utility Class B108:00 AM14
    Vizsla1410:30 AM3
    Weimaraner812:15 PM6
    Welsh Terrier211:30 AM7
    West Highland White Terrier59:30 AM1
    Whippet169:30 AM2
    Wirehaired Pointing Griffon19:30 AM3
    Wirehaired Vizsla28:30 AM3
    Xoloitzcuintli58:30 AM4


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved